PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Drugi weekend z rzędu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” utrzymuje się na topie zestawienia box office. Film Andrzeja Wajdy obejrzało tym razem 112,599 tysięcy widzów.
Łączna frekwencja po 10 dniach wyświetlania filmu biograficznego z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowską wynosi 396 tysięcy widzów. Dla przykładu, jedyny milionowy tytuł tego sezonu, „Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, w analogicznym czasie miała 453 tysięcy widzów. Tak więc można mówić o pewnym rozczarowaniu w przypadku filmu Andrzeja Wajdy. Co więcej, średnia widzów na kopię po spadku frekwencji o 25 proc. pozostaje dość niska – 373 osób. Faktem jest jednak, że w tygodniu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" uzyskuje dużo lepsze wyniki, tak też od poniedziałku do czwartku na film o przywódcy Solidarności przyszło około 137 tysięcy osób, czyli niewiele mniej niż w weekend otwarcia.

 

Kadr z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadzieji", fot. ITI Cinema. 


Podczas gdy polski film biograficzny trzyma się mocno szczytu notowania, kolejne cztery miejsca zajmują premierowe tytuły. Najgłośniejszą z nich jest zdecydowanie dramat kosmiczny „Grawitacja” w reżyserii Alfonso Cuarona. Film, w którym główne role odgrywają Sandra Bullock i George Clooney zachwycił zarówno krytyków jak i widzów, którzy tłumnie odwiedzają kina. Na polskich ekranach w weekend otwarcia produkcja przyciągnęła 91,789 osób (wraz z pokazami przedpremierowymi – 110 tysięcy). Kosztująca 100 milionów produkcja osiąga także niebywałe wpływy w Stanach Zjednoczonych. W ciągu dziesięciu dni wyświetlania ma na koncie już 122 miliony dolarów wpływy, a ostateczne szacuje się, że zamkną się w granicach 250 milionów…


Trzecie miejsce dla animacji, „Klopsiki kontraatakują”. Film obejrzało w weekend otwarcia  53,657 osób. Dla porównania, pierwsza część z 2009 roku „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe” przyciągnęły w pierwszy weekend 55 tysięcy osób, a w sumie 268 tysięcy. Produkcja dla młodych widzów miała jednak utrudnione zadanie, jako, że w weekend startowała także inne animacja z dużym potencjałem. Połodniowoafrykańska „Kumba” jednak trochę zawodzi. W pierwszy weekend zobaczyło ją 36,559 osób przy dwukrotnie niższej średniej widzów na kopię niż „Klopsiki”. Film twórców „Zambezii” raczej nie powtórzy sukcesu produkcji wyświetlanej na naszych ekranach na początku roku.


Ostatnią premierą jest polska produkcja zbierająca bardzo dobre recenzje. Dramat „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy obejrzało na starcie 36,041 osób. To zdecydowanie dobry wynik dla filmu, w którym główne role grają: znakomity Dawid Ogrodnik oraz Katarzyna Zawadzka.


Na szóstym miejscu znalazła się animacja „Turbo”. Film zanotował znaczący, 50 procentowy spadek, co jest spowodowane z pewnością pojawieniem się dwóch konkurencyjnych tytułów. Animację obejrzało tym razem 31,859 osób, a po 3 tygodniach wyświetlania ma ona na koncie 262 tysięcy widzów.


Ostatnim filmem z widownią przekraczającą 10 tysięcy osób jest thriller „Labirynt”. Obraz z Jake’m Gyllenhaalem i Hugh Jackmanem zanotował najniższy spadek widowni w tym tygodniu. Obejrzało go jeszcze 26,844 widzów, a w sumie, po 10 dniach wyświetlania ma na koncie 88 tysięcy osób.

Premierą, której nie było dane przebić się do czołowej dziesiątki jest francuska komedia "Wieczni chłopcy". Film obejrzało 4,027 osób.


Silna postawa „Wałęsy” i duży wysyp premierowych tytułów doprowadził do poprawy łącznej frekwencji, która w końcu przekroczyła 400 tysięcy widzów. Przed ekranami zasiadło 440,951 osób po 27-procentowym wzroście. W prognozach jednak spekulowano, że frekwencja w październiku tego roku będzie wyższa od zastanej. Niektóre tytuły jednak nieco zawodzą…


Premiery od najbliższego piątku: remake kultowego horroru „Carrie”; komedia Juliusza Machulskiego „AmbaSSada”; zwycięzca canneński „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2”; kontynuacja filmu akcji „Maczeta zabija”; amerykański kryminał „Ślepy traf”; komediodramat „Z miłości do…”; klasyk Chaplina na nowo w kinach czyli „Cyrk”.

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
„Papusza” w walce z nacjonalizmem
dokumentArt czyli filmowe pogranicze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll