PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.07.2013
Blisko 250 filmów animowanych z całego świata pokazanych zostanie w Poznaniu w ramach rozpoczynającego się dziś 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.Pięćdziesiąt z nich powalczy o statuetkę Złotego Pegaza.

- Animacja jest tą specyficzną dziedziną sztuki, która bodaj w najpełniejszy sposób integruje wiele innych sztuk. To z jednej strony sztuka wizualna, ale ma element czasu, czyli jest podobna do filmu czy teatru. Istotną rolę gra w niej muzyka. To jest w pewnym sensie królowa sztuk - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Giżycki.



Najważniejszym elementem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. O główną nagrodę Złotego Pegaza walczyć będzie ponad 50 filmów krótkometrażowych, wybranych spośród ponad 700 nadesłanych z całego świata. Po raz drugi odbędzie się też rywalizacja wśród filmów pełnometrażowych, na ten konkurs nadesłano 18 produkcji. Jury oceniać będzie pięć filmów.

- Do konkursu nadesłano filmy z całego świata, m.in. z Tunezji, Austrii, Białorusi, Grecji, Iranu czy Wielkiej Brytanii. Są to produkcje zarówno debiutantów, jak i uznanych twórców. Ciekawostką może być film "Cochemare" Maćka Szczerbowskiego i Chrisa Lavisa, prawdopodobnie pierwsza animacja erotyczna w technologii 3D - mówi dyrektor festiwalu Filip Kozłowski.

Nagrody konkursu zostaną wręczone 19 lipca w czasie gali festiwalowej, którą uświetni światowa prapremiera tryptyku Theodore Usheva z muzyką na żywo, na który składają się filmy "Tower Bawher", "Drux Flux" i "Gloria Victoria".   

W ciągu siedmiu festiwalowych dni, poza konkursem, odbędą się retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Wśród gwiazd tegorocznej edycji będzie John Dilworth, ekscentryczny amerykański twórca, nominowany do Oscara w 1996 roku, autor serii "Chojrak - tchórzliwy pies". Artysta zaprezentuje w Poznaniu wybrane odcinki serii. W tym roku przygotowano także dwa duże bloki narodowe poświęcone animacji rosyjskiej oraz francuskiej.

- Cieszymy się, że gościć u nas będzie twórca potęgi estońskiej animacji Priit Parn. Ten mały kraj od lat zajmuje jedną z czołowych pozycji w dziedzinie animacji wśród kinematografii narodowych na świecie. W ramach pokazu animacji rosyjskiej zaprezentujemy animację polityczną. W Polsce nie ma właściwie satyrycznego filmu animowanego. W Rosji od czasu pieriestrojki film animowany stał się sposobem nakłuwania pychy polityków - mówi Marcin Giżycki.

Ważną część Animatora stanowi program dla najmłodszych. W ramach "Animatora dla dzieci" odbędą się warsztaty dla najmłodszych, oraz seanse filmowe z 30 filmami z całego świata. Zaplanowano m.in. pokazy nowych pełnometrażowych filmów dla dzieci: "Pinokio" Enzo D'Alo, czy "Królowa Śniegu" Maksima Swiesznikowa i Vlada Barbe.

Podczas festiwalu odbędą się też pokazy polskich filmów w związku z przypadającą w 2013 roku 25. rocznicą śmierci pionierów polskiej animacji eksperymentalnej - Franciszki i Stefana Themersonów.

RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2013
Zobacz również
Zwiastun "Oldboya" Spike'a Lee
Napis "Hollywood" na wzgórzach Los Angeles ma 90 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll