PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aktorsko - animowany film o XVIII-wiecznym występie iluzjonisty na deskach teatru na Zamku w Łańcucie, spodobał się publiczności i jurorom w obu Amerykach. Obraz w reżyserii Marcina Giżyckiego zrealizowany z bydgoską grupą filmową Czarny Karzeł nagrodzono w Las Vegas, Santa Cruz, Jersey City i argentyńskim Corrientes. Z twórcami filmu będzie można się spotkać już niedługo, podczas 5. Festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe “Oko nigdy nie śpi”.
Kipiący od barokowych strojów film, opowiada o występie iluzjonisty na deskach łańcuckiego teatru w końcu XVIII wieku, ale realia czasowe traktowane są tu bardzo umownie. W animowanych i aktorskich scenkach można bowiem rozpoznać trzy postaci z zupełnie innych czasów: Kasandra z „Parad“ hrabiego Jana Potockiego, Georges’a Meliesa z jego własnych filmów oraz wielkiego osiemnastowiecznego blagiera barona Munchhausena jakiego znamy z filmu Karela Zemana i ilustracji Gustave’a Dore.

Ale “Theatrum Magicum” to nie traktat o historii kina teatru i nie trzeba mieć teoretycznego przygotowania naukowego, by je obejrzeć. To iluzjonistyczne, zabawne i zadziwiające widowisko przeniesione na ekran. Przy kręceniu filmu wykorzystano oryginalną scenerię XVIII-wiecznego teatru dworskiego w łańcuckim zamku.

Film spotkał się z gorącym przyjęciem widzów i krytyków na zagranicznych festiwalach. Wystartował w kilkunastu konkursach festiwalowych, na których zebrał już pięć nagród. Szczególnie polubili go Amerykanie, nagradzając Jury’s Choice Award na Black Maria Film Festival, tytułem najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego na Festival Internacional de Cine de Santa Cruz oraz dwoma nagrodami w Las Vegas, na Action on Film Festival. W Ameryce Południowej obraz otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury na Short - Long World Festival w argentyńskim Corrientes.

Obraz wyprodukowała bydgoska Fundacja Kultury Rozruch (obecnie jako Czarny Karzeł) we współpracy z Grupą Artystyczną Czarny Karzeł, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Nieformalna grupa artystyczna powstała w marcu 2009 roku z inicjatywy Marty Filipiak i jej przyjaciół. Czarny Karzeł na stałe współpracuje z mistrzami kamery - nominowanym do Oscara za zdjęcia Sławomirem Idziakiem oraz znakomitym dokumentalistą Bogdanem Dziworskim.

Już na początku lipca, w podbydgoskim zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku, rozpocznie się 5. edycja, stworzonego przez tę grupę festiwalu Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe “Oko nigdy nie śpi”. Wśród gości zapowiadani są Anda Rottenberg, Czesław Mozil, prof. Zbigniew Mikołejko i inni.


AK
Grupa Czarny Karzeł
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2018
Zobacz również
fot. Grupa Czarny Karzeł
Prezentujemy plakat tegorocznej edycji Transatlantyk Festival
58. KFF: Laureaci i goście gali zakończenia (foto)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll