PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.12.2012
Problemy władzy i sztuki jako narzędzia działania i upolityczniania kultury - porusza retrospektywna prezentacja twórczości Artura Żmijewskiego, otwarta w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Obejmuje ona prace artysty z lat 2007-2012.

Wystawa jest projektem autorskim artysty, który dokonał selekcji własnych prac. Ekspozycja składa się z ok. 50 filmów, nakręconych w latach 2007-2012, a także obrazów i rysunków uczestników warsztatów artystycznych organizowanych przez Żmijewskiego. Na wystawie prezentowane są serie filmów.


"Demokracje", fot. CSW

"Demokracje" złożone są z 30 kilkunastominutowych filmów dokumentujących różnorodne przejawy politycznej aktywności w przestrzeni publicznej. Seria jest zbiorem krótkich dokumentów z przebiegu demonstracji m.in. w Polsce, Izraelu i na Zachodnim Brzegu, sceny rekonstrukcji historycznych wydarzeń, zapis pogrzebu Joerga Haidera - prawicowego polityka austriackiego, zamieszki podczas Euro 2008 w Berlinie, a także mszy w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

Seria "Wybrane prace" prezentuje 18 filmów, w których artysta filmował codzienne aktywności: pracę i czas wolny ludzi różnych zawodów. W filmie występuje sprzątaczka, budowlaniec, mechanik czy operator koparki.

Film "Moi sąsiedzi" powstał podczas pobytu Żmijewskiego w Izraelu w czasie akcji militarnej w Strefie Gazy. Artysta przeprowadził serię rozmów z ludźmi mieszkającymi w tej samej kamienicy co on. Rozmowy z mieszkańcami Holon i Tel Awiwu dotyczyły wojny oraz tego, jak wygląda Gaza po ostrzale rakietowym. Projekcji towarzyszą rysunki wykonane przez rozmówców Żmijewskiego w czasie nagrywania filmu.


"Powtórzenie", fot. CSW

"Na ślepo" to film przedstawiający niewidomych podczas malowania portretów, pejzaży, wizerunków własnych domów. Uzupełnieniem filmu są prace na papierze, powstałe podczas trwania warsztatów. "Msza" to filmowy zapis katolickiej mszy odtworzonej na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. W role księdza i kleryka wcielili się aktorzy teatru.

Artur Żmijewski (ur. 1966) to polski artysta multimedialny i redaktor artystyczny pisma "Krytyka polityczna". Jest jednym z głównych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. W manifeście "Stosowane sztuki społeczne" postulował nową formę społecznego zaangażowania poprzez sztukę. W 2005 r. reprezentował Polskę w pawilonie narodowym na 51. Biennale w Wenecji, pokazując pracę "Powtórzenie". W 2012 r. był kuratorem 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie będzie czynna do 24 lutego 2013 r.

EJ
PAP/portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2012
Zobacz również
Mordercze fascynacje Caseya Afflecka
Konkurs z okazji końca świata
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll