PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Już w najbliższy piątek rozpocznie się 20. Kino na Granicy (27.04-3.05). Jubileuszową edycję zainauguruje „Tłumacz” Martina Šulíka, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na gali otwarcia będzie obecny reżyser filmu. Swój przyjazd do Cieszyna zapowiedziało blisko 130 twórców z Polski i Czech.

Ponad 100 filmów, w tym nowości polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii, to majówkowe plany każdego, kto przyjedzie na 20. urodziny Kina na Granicy. Obecność w Cieszynie potwierdzili bohaterowie retrospektyw – Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan. W klubie festiwalowym zagra m.in. Pogodno oraz Tymon Tymański & MO. W programie również wystawy i debaty.


– Jak urodziny, to zabawa i „Świętowanie!”– mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Będziemy spoglądać w niebo i czekać na spadające gwiazdy, by móc pomyśleć życzenie. Zupełnie tak samo, jak podczas zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie. Taka będzie 20. edycja festiwalu i taka jest tegoroczna grafika autorstwa Iwony Cichy. Wesela i stypy, prywatki i jubileusze – każda okazja jest dobra do zabawy. My proponujemy najlepszą balangę filmową, bo Kino na Granicy nie ma żadnych granic – zabawa do upadłego.



Jubileuszową edycję zainauguruje „Tłumacz” Martina Šulíka, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na gali otwarcia będzie obecny reżyser filmu.  Swój przyjazd do Cieszyna zapowiedziało blisko 130 twórców z Polski i Czech, a wśród nich bohaterowie retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan oraz m.in.: Agnieszka Holland, Márta Mészáros, Janusz Majewski, Maja Komorowska, Bartek Topa, Artur Żmijewski, Martin Šulík, Maria Sadowska, Michał Sobociński, Jacek Petrycki, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Magdalena Łazarkiewicz, Adam Sikora, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Jowita Budnik  i inni.


„W Cieszynie będziemy mieli prawdziwy najazd REŻYSERZYC - tę nazwę wymyśliła Jagoda Szelc. Sabat najlepszych reżyserskich czarownic (księżniczek) polskiego kina. Z tej okazji na festiwalu odbędzie się dyskusja zatytułowaną właśnie "Reżyserzyce" - o roli kobiet reżyserek w naszym filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych, i o tym, że kobieta-artystka to siła, wartość i wyjątkowość. Ma pazur, nie tylko pazury.” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos Krauze, Maria Sadowska, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Kasia Adamik czy Katarzyna Klimkiewicz.

 

Oprócz retrospektyw, w cyklach tematycznych zostaną pokazane kultowe filmy „Niespokojnego kina 1968 roku” z jednej strony, a nawiązujące do urodzinowego „Świętowania!” z drugiej. Trio uzupełnia blok „Kino/Teatr”. Na ekranach zobaczymy m.in. „Dziecinne pytania” Janusza Zaorskiego, „Marcowe migdały” Radosława Piwowarskiego, „Różyczkę” Jana Kidawy Błońskiego, „Wodzireja” Feliksa Falka, „Balangę” Łukasza Wylężałka, „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy, „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland, czy „Kobietę w kapeluszu” Stanisława Różewicza.




Znakomitych gości można się również spodziewać podczas trzech debat skoncentrowanych wokół tematu 50. rocznicy wydarzeń polskiego marca ’68 oraz czechosłowackiej wiosny i tragicznego sierpnia ’68. Tematy spotkań to: „Czy literatura czeska i słowacka lat 60. są wciąż żywe?”, “Kino pod specjalnym nadzorem” oraz “Mieli być artystami w likwidacji”. Wśród rozmówców będą m.in. Janusz Zaorski, pisarz i rabin czeski Karol Sidon, Joanna Goszczyńska czy Andrzej S. Jagodziński. – Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas – mówi Jolanta Dygoś, dyrektor festiwalu. – Chcemy o tych wydarzeniach z przeszłości przypominać i rozmawiać. W przerwach między projekcjami i debatami będzie można obejrzeć ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”.


Jubileuszowa 20. edycja przeglądu Kino na Granicy zakończy się filmem „Truskawkowe dni”.To będzie jedyny kinowy pokaz w Polsce jednego z najgłośniejszych szwedzkich filmów sezonu. Gośćmi specjalnego pokazu zamykającego cieszyński przegląd będą polscy aktorzy grający w filmie: Stanisław Cywka, Przemysław Sadowski, Mateusz Król oraz Ola Cywka.

 

 Kalendarz projekcji:
https://kinonagranicy.pl/source/katalogi KnG/kng2018_kalendarz projekcji.pdf

20. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w dniach od 27 kwietnia do 3 maja 2018 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
10 najlepszych scenariuszy Script Pro 2018
„Zimna wojna” wkrótce w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll