PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Od 27 kwietnia do 3 maja Cieszyn już po raz 20. rozbłyśnie gwiazdami i filmowymi wydarzeniami. Dostępny jest już kalendarz projekcji oraz wydarzeń towarzyszących. Na uczestników Kina na Granicy czeka ponad 100 polskich, czeskich i słowackich filmów, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i wiele jubileuszowych miejskich atrakcji.

Podczas siedmiu dni przeglądu pokazanych zostanie ponad 100 filmów. Po kilku latach przerwy nad Olzę powrócą projekcje transgraniczne – jedyne pokazy podczas których, ekran i widownię dzieli granica dwóch państw. Swoje projekcje przy moście Przyjaźni będą miały filmy: „Samotni”, „Po jednym dachem”, „Pali się, moja panno”, „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”. Kalendarz projekcji dostępny jest na stronie www.kinonagranicy.pl.


Cieszyn również otrzyma prezent z okazji jubileuszu Kina na Granicy. Właśnie trwają prace nad muralem, którego oficjalna premiera nastąpi 28 kwietnia o godzinie 12:00.- Sercem Kina na Granicy są goście. To oni tworzą wyjątkową atmosferę imprezy. Wielu z nich wraca. Lubią nas i Cieszyn, dlatego uznaliśmy, że należy ślad ich pobytu ocalić od zapomnienia. Tak narodził się pomysł muralu – mówi Jolanta Dygoś, dyrektorka festiwalu. -  Szukaliśmy godnego miejsca. Jest nim lapidarium w Parku Pokoju. W tym miejscu przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia pokoju cieszyńskiego, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Obecnie mur należy do PSS Społem słynącego z kanapek cieszyńskich. Tak więc przeszłość łączy się w teraźniejszością, a film z  kuchnią!

 

Majówkę w Cieszynie spędzi rekordowa liczba gwiazd zaproszonych na 20. urodziny przeglądu. Swój udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie tegorocznych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan, ale lista gości jest znacznie dłuższa i liczy blisko 100 nazwisk, takich jak: Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała czy Małgorzata Zajączkowska.

 

Z okazji 20. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” nie zabraknie spotkań i filmowych debat z udziałem gości. Festiwalowi towarzyszyć będą także szczególne, jubileuszowe wydarzenia, jak wydanie książki Josefa Škvorecký'ego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny”. 


O roli kobiet reżyserek w filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych, i o tym, że kobieta-artystka to siła, wartość i wyjątkowość mówić będą natomiast bohaterki spotkania „Reżyserzyce”.

W Cieszynie odbędzie się również spotkanie literackie z Łukaszem Maciejewskim - dyrektorem programowym Kina na Granicy i autorem książki„ Aktorki. Odkrycia” oraz jej bohaterkami Małgorzatą  Zajączkowską i Marzeną Trybałą rozmawiać będzie Magdalena Miśka Jackowska.

 

W przerwach między projekcjami i debatami będzie można m.in. obejrzeć 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu "Twój Vincent", który również zostanie pokazany w ramach przeglądu.

 

W Klubie Festiwalowym każdego wieczoru odbywać się będą koncerty, a po nich after party. W Cieszynie zagrają: Tymon Tymański & MU, Pogodno, Noisy Pots, Skyline oraz Bad Karma Boy.

 

20. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 27 kwietnia do 3 maja. Więcej na www.kinonagranicy.pl

 

MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Lektura Obowiązkowa z Sonią Bohosiewicz
Nabór na Podkarpacką Kronikę Filmową 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll