PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.12.2012

W swoje imieniny Andrzej Jakimowski zrobił piękny prezent łódzkiej publiczności: w Muzeum Kinematografii pokazał swój najnowszy film, "Imagine", którego jest reżyserem, scenarzystą i producentem.

"Imagine" opowiada o niewidomym echolokatorze, który przybywa do kliniki okulistycznej w Lizbonie. Tam uczy pacjentów orientacji przestrzennej, ale szybko staje się ich przewodnikiem po świecie. Film stawia pytania o to, jak dojść do wiedzy o świecie, do jakiego stopnia możemy zaufać drugiej osobie, co jest prawdą, a co fałszem; mówi o buncie i szukaniu swej własnej drogi. W rolach głównych wystąpili: fenomenalny brytyjski aktor Edward Hogg i pochodząca z Rumunii, niemiecka aktorka Alexandra Maria Lara, których wspiera międzynarodowy zespół amatorów. Film realizowała sprawdzona ekipa: autorem muzyki jest Tomasz Gąssowski, zdjęcia robił Adam Bajerski, montażem zajął się Cezary Grzesiuk, za scenografię odpowiada Ewa Jakimowska, a za kostiumy – Aleksandra Staszko; wszyscy współpracowali z Andrzejem Jakimowskim już po raz trzeci. Obraz dotychczas pokazywano na kilku festiwalach i specjalnych seansach, a każda jego projekcja była wydarzeniem. Został nagrodzony m.in. przez publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na ekrany polskich kin wejdzie na przełomie lutego i marca 2013 roku.

.

Andrzej Jakimowski. Fot. Anna Michalska

Piątkowe spotkanie z reżyserem trwało długo i przeciągnęło się na rozmowy kuluarowe; niechętnie wypuszczano twórcę z Kinematografu.
Jakimowski, pytany o wybór tematu i bohatera stwierdził, że sam jest zdziwiony, bo ani jego samego, ani nikogo z jego bliskich nie dotknęła utrata wzroku. A on przecież robi filmy osobiste. Twórca opowiadał o wyborze Edwarda Hogga do obsadzeniu roli Iana i współpracy z niewidomymi dziećmi, decyzji o lokacji zdjęć w Lizbonie i o roli wyobraźni w postrzeganiu świata.

Kadr z filmu "Imagine". Fot. ZAiR

Nie pamiętał, kiedy po raz pomyślał o zrobieniu filmu z niewidomymi bohaterami. Kiedyś wymyślił postać niewidomego muzyka, który wykorzystując echolokację poruszał się po scenie. Później dowiedział się o Benie Underwoodzie, najsłynniejszym amerykańskim echolokatorze. Wtedy odłożył scenariusz, zaczął zbierać informacje o echolokacji i na nowo stworzył postać. Swojemu głównemu bohaterowi, Ianowi, dał sporo cech Underwooda. Najważniejszy jego rys to determinacja. On, niewidomy, nie zaakceptował swoich ograniczeń. Próbuje być wolny w świecie pełnym zakazów. Pokazuje drogę do wolności innym, swoim podopiecznym. Lekcje, prowadzone przez Iana, są lekcjami myślenia. Za pośrednictwem tej postaci reżyser przekazuje pewne prawdy o kondycji człowieka, o roli wyobraźni, wreszcie o tym, jak społeczeństwo, posługując się stereotypami, traktuje niepełnosprawnych.

Podsumowaniem spotkania może być stwierdzenie jednego z widzów: - Ten obraz fantastycznie prowokuje do myślenia o sobie, swoich odruchach, poszukiwaniach, swoim wyobrażeniu świata. Na co reżyser odpowiedział: -To jest moje marzenie – zrobić film, który żyje po seansie, do którego się wraca.


Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2012
Zobacz również
7. edycja festiwalu "Żubroffka"
Pablo Trapero o grzechach klasy średniej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll