PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.12.2012
Tablicę upamiętniającą Romana Wilhelmiego odsłonięto w sobotę w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski aktor ma od miesiąca swój pomnik, od pięciu lat odbywają się imprezy mu poświęcone.

Artysta urodził się 6 czerwca 1936 roku na poznańskiej Wildzie, pamiętany jest m.in. z ról w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". Zmarł w 1991 roku.


Roman Wilhelmi, fot. stolatpolskiego filmu

Tablicę zawiesiła i sfinansowała Rada Osiedla Wilda. Informuje ona, że "charyzmatyczny i wszechstronny" aktor urodził się na Wildzie, przy ulicy Strumykowej 11, obecnej ulicy Sikorskiego.

- Miejsce narodzin Romana Wilhelmiego znaleźliśmy w księgach parafialnych w tutejszym kościele. Tablica pojawiła się jednak nie na właściwym budynku, stojącym w głębi ulicy, ale na reprezentacyjnej, szachulcowej kamienicy tuż przy rynku Wildeckim, gdzie będzie dobrze widoczna - powiedział Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.

Wildeccy samorządowcy przekonują, że z tej dzielnicy pochodzi wiele wybitnych osób i zamierzają przypominać o tym specjalnymi tablicami. - Wcześniej odsłoniliśmy tablicę znakomitej sportsmenki Barbary Lerczak-Janiszewskiej- Sobotty, za tydzień swoją tablicę na Wildzie będzie miał wybitny dyrygent Jerzy Kurczewski. Staramy się odnaleźć i uhonorować kolejne znamienite osoby, które tu się urodziły - powiedział Babicz.

Na uroczystości pojawili się miłośnicy talentu Wilhelmiego, przyjaciele i rodzina aktora, w tym jego brat, Adam. Jak powiedział, jego rodzice kilkakrotnie zmieniali miejsce zamieszkania w Poznaniu. - Poza ulicą Sikorskiego mieszkaliśmy jeszcze przy Głogowskiej, Roosevelta i Mylnej. Tu, na Wildzie urodził się tylko Roman. Bardzo się cieszę, że poznaniacy z taką chęcią upamiętniają brata - stwierdził.

W Poznaniu od 2008 roku odbywają się Dni Romana Wilhelmiego. Przed miesiącem, 3 listopada w centrum miasta odsłonięto pomnik Romana Wilhelmiego. Dzieło autorstwa Romana Kosmali stanęło tuż przy teatrze Scena na Piętrze, na skwerze noszącym imię aktora. W 2008 roku na ścianie tego teatru pojawiła się tablica honorująca Wilhelmiego jako wybitnego aktora i obywatela miasta Poznania.

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, przez prawie 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku zagrał tam w ponad 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci.

Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych aktora wymieniane są m.in. rola McMurphy'ego w spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Zygmunta Huebnera, Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Kazimierza Kutza. Zagrał też m.in. w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Dziejach grzechu" Waleriana Borowczyka, "Arii dla atlety" Filipa Bajona i "Ćmie" Tomasza Zygadły.

Aktor zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie.

DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2012
Zobacz również
Członkowie ZASP o "Pokłosiu"
Scenarzysta "Sophie Scholl" z pamiętnikiem Anny Frank
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll