PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz, prozaik, wykładowca oraz Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich Janusz Majewski otrzymał dzisiaj z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Majewski zawsze stał na straży wolności i otwartości, zarówno w działalności artystycznej jak i społecznej. Jako Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1983-1990) w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu wyraził sprzeciw wobec cenzury, czym od razu naraził się ówczesnej władzy. Jako pierwszy Prezes SFP zainicjował współpracę Stowarzyszenia z zagranicznymi organizacjami filmowymi na świecie. Obecnie jest honorowym prezesem SFP.


Janusz Majewski, fot. SFP

Janusz Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. W 1960 roku ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej Filmówki. Jednym z pierwszych filmów, jaki nakręcił, był telewizyjny "Awatar, czyli zamiana dusz" z 1964 roku, adaptacja opowiadania francuskiego pisarza Teofila Gautiera. Majewski dostał za nią nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmów telewizyjnych w Monte Carlo. W kolejnych latach wyreżyserował m.in takie filmy jak.: "Sublokator" (1966) z Janem Machulskim, Barbarą Ludwiżanką i Magdaleną Zawadzką w obsadzie (nagroda FIPRESCI na festiwalu w Mannheim), "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" - z Zygmuntem Huebnerem, Barbarą Brylską i Ryszardem Filipskim (1969) oraz film z elementami horroru "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha" (1970).

 W 1973 roku przeniósł na ekran powieść Michała Choromańskiego "Zazdrość i medycyna"; w filmie zagrali Ewa Krzyżewska, Mariusz Dmochowski i Andrzej Łapicki. Dwa lata później nakręcił "Zaklęte rewiry", według prozy Henryka Worcella. Wystąpili tam m. in. Roman Wilhelmi oraz młodziutki Marek Kondrat. W 1977 roku premierę miał  jego kolejny film "Sprawa Gorgonowej", zaś w 1979 "Lekcja martwego języka" (na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza). Dużą popularność wśród polskich widzów zyskał zrealizowany przez Majewskiego historyczny serial "Królowa Bona" (1980), w którym występowali m.in. Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i Anna Dymna. Dwa lata później Majewski wrócił do tych samych bohaterów w filmie "Epitafium Barbary Radziwiłłówny" z Dymną w roli tytułowej.


Janusz Majewski, fot. Tarnowska Nagroda Filmowa

Pracę nad filmem "C.K. Dezerterzy" wspomina jako fantastyczną zabawę. A film po stanie wojennym zyskał nowe podteksty. Widzowie odebrali go jako reakcję na rządy wojska i sytuację w kraju. Traktowano go niemal jak manifest anarchizmu. Do kina poszło ponad 7 mln widzów. W telewizji ciągle nadawane są powtórki. - Nie wierzę w filmy dla garstki ludzi: krytyków i znajomych - mówił w wywiadzie dla Barbary Hollender. - Zawsze starałem się swoje robić tak, by przypominały widzom wygodne krzesło zrobione dla nich przez stolarza. Przeżyłem zresztą w związku z tym kilka niezwykłych chwil. Znalazłem się obok kina Atlantic, gdy grano tam "Zazdrość i medycynę". Podszedł do mnie konik i powiedział: "Nie ma biletów, ale mogę panu sprzedać. Niedrogo. Wieczorem będzie podwójna cena".

W 1998 roku powstał na poły autobiograficzny serial telewizyjny Majewskiego "Siedlisko", a w 2005 - film kinowy "Po sezonie" z Leonem Niemczykiem i Magdaleną Cielecką.  W swoim ostatnim filmie fabularnym "Mała  matura 1947" z 2010 roku, Majewski nawiązał do czasów własnego dzieciństwa. Jest to opowieść o grupie gimnazjalistów, których okres dojrzewania przypadł na burzliwe lata powojennej Polski.

W swoim dorobku artystycznym ma również filmy dokumentalne (m.in. poświęcony tematyce wojennej "Album Fleischera" z 1962 i sportowy "Pojedynek" z 1964) oraz liczne spektakle Teatru Telewizji (m.in. "Upiór w kuchni" z 1976).

1 marca 2011 roku odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą "Orła" w kategorii "Za Osiągnięcia Życia". Od grudnia 2012 jest także rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

 
MZ
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2014
Zobacz również
Kino na Granicy: Cygańskie historie
Sukces polskiego filmu na Tribeca Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll