PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ruszyły zdjęcia do paradokumentalnego filmu Marka Pawłowskiego "Dotknięcie anioła" opartego na wspomnieniach Henryka Schoenkera.

Film Marka Pawłowskiego "Dotknięcie anioła” prezentuje wstrząsającą historię exodusu polskiej rodziny Schoenkerów, której cudem udało się uniknąć Holocaustu. Dzięki krótkim impresjom inscenizacyjnym obraz ma charakter paradokumentu. Przewodnikiem po historii jest Henryk Schoenker, który wędruje po śladach, kryjówkach, bunkrach Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki, Bochni i Tarnowa. Zdjęcia mają być kręcone w Polsce, Niemczech i Izraelu. Realizuje je Jacek Januszyk.


Henryk Schoenker. Fot. Zoyda  Art Production

Rodzina Schoenkerów przez sześć lat wojny przemierza trudną drogę przez kolejne getta począwszy od Oświęcimia po Bergen-Belsen. Z każdej pułapki  udaje się jej wydostać dosłownie w ostatniej chwili. Na rozkaz niemieckich władz wojskowych ojciec bohatera filmu założył  Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Wezwany  do Eichmanna, pojechał do Berlina uczynić wszystko, by nie zaprzepaścić tej szansy.  Niestety, ci, którzy przyjechali do Oświęcimia po ratunek, zginęli w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau. Film odkrywa nieznane wątki i postacie takie jak John Gottowt - gwiazda kina niemego (m.in. "Nosferatu-symfonia grozy" Friedricha Wilhelma Murnaua), który był polskim Żydem ze Lwowa i zginął w Wieliczce na oczach jedynego świadka - bohatera obrazu Henryka Schoenkera.

Film oparty jest  na wspomnieniach Henryka Schoenkera  - "Wspomnienia anioła"  wydanych w ramach serii "Żydzi polscy" przez wydawnictwo „Karta”. "Dotknięcie anioła" jest koprodukcją  Zoyda  Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk Koln z dofinansowaniem PISF-u, Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej oraz Media Bruksela Development. Premiera planowana jest na jesień 2013 roku.


MZ
Portalfilmowy.pl/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2013
Zobacz również
"Jesienne Spotkania" Studia Munka
Maria Sadowska o "Dniu Kobiet" [video]
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll