PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
2 maja 2019 roku odbył się w Tel Avivie uroczysty pokaz filmu dokumentalnego „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Był to szczególnie ważny czas w Izraelu - Yom HaShoah, czyli Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
1 maja 2019 roku „zatrzymał się w swym biegu cały Izrael”. Zawyły syreny, ludzie stanęli w ciszy na dwie minuty, zostały zamknięte wszelkie instytucje. Dlatego pokaz filmu miał miejsce dopiero następnego dnia w kultowym kinie w Tel Avivie - Cinematheque. Sala mieszcząca 450 osób wypełniona była po brzegi. Pokaz zorganizował Instytut Polski w Tel Avivie, którego dyrektorem jest Joanna Hofman. Na zaproszenie Instytutu przylecieli reżyser filmu Marek Tomasz Pawłowski oraz producentka Małgorzata Walczak, by spotkać się z widzami i opowiedzieć więcej o wstrząsającej historii Henryka Schoenkera, mieszkańca Tel Avivu, który niestety nie doczekał czasu pokazu i zmarł po ciężkiej chorobie 16 stycznia 2019 roku. Na sali było wielu znamienitych gości, wśród nich szczególni: żona Henryka, Helena Schoenker oraz cała rodzina, o której bohater mówi w filmie: -Zawsze, kiedy rodziły się moje dzieci i wnuki, to miałem na myśli, że On uratował mnie i moją całą rodzinę. Nikt by nie żył, gdyby nie ten szlachetny człowiek. Ten Żyd, który uratował się podczas wojny, nie uratowałby się, gdyby gdzieś, kiedyś, w jakiejś sytuacji Polak mu nie pomógł. Jesteśmy tym ludziom, którzy nas ratowali nie tylko wdzięczni do grobowej deski. Ci ludzie – to jest światło ludzkości. To byli cisi bohaterowie tej wojny.

Po pokazie filmu zapadła cisza, a następnie długie oklaski. Widzowie wstali, by pokłonić się Helenie Schonker i symbolicznie jej nieżyjącemu już mężowi Henrykowi. Twórcy filmu wręczyli na ręce żony jedną z 43. nagród dla filmu, zdobytych na międzynarodowych festiwalach. Jest to piękny złoty medal Monumentum Iudaicum Lodzense, który upamiętnia długą drogę, jaką film przeszedł po całym świecie. Do czasu prezentacji w Izraelu odbyło się 298 pokazów filmu, w tym 88 w festiwalowych konkursach, które nagrodziły film oraz reżysera 43 razy. W Izraelu obraz był pokazany po raz pierwszy. Przyjęty został z ogromnym wzruszeniem. Dyskusja była gorąca. O filmie napisała gazeta „Jerusalem Post”, co nieczęsto się zdarza. Film był wyświetlany w wersji hebrajskiej w najlepszych standardach technicznych, nad czym czuwał Instytut Polski w Tel Aviv.


Twórcy film opowiedzieli też o książce Henryka Schoenkera pod tym samym tytułem, na podstawie której powstał film. Polskich wydań było już pięć, dwa niemieckie, a w roku 2019 książka ukaże się w wersji angielskiej w Stanach Zjednoczonych. Wyrażono nadzieję, że wkrótce wydana zostanie wersja hebrajska książki. Henryk Schoenker to niezwykle ważny świadek historii. Był synem ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej Oświęcimia. Na początku wojny utworzył w tym mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny, które mogło uratować życie tysięcy ludzi.

Film jest polsko-niemiecką koprodukcją. Otrzymał wiele nagród, pomimo trudnej wymowy i ciężkiego startu promocyjnego, został pokazany na całym świecie. "Dotknięcie anioła" to koprodukcja Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Media/Kreatywna Europa z dofinansowaniem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wiodącym filmu jestMałgorzata Walczak.   
AK
Zoyda Art Production
Ostatnia aktualizacja:  10.05.2019
Zobacz również
fot. Zoyda Art Production
Nagrodzone filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego online
„Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego z premierą na Nowych Horyzontach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll