PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
12 kwietnia o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie rozpocznie się wieczór wspomnień ku pamięci Henryka Schoenkera, autora książki i bohatera filmu „Dotknięcie Anioła”.
Widzowie będą mogli obejrzeć tę filmową opowieść, nagrodzoną na całym świecie 43. nagrodami, a także nigdzie nie pokazywane materiały towarzyszące powstawaniu filmu i jego promocji.  Do Polski na ten wieczór przylatuje żona bohatera filmu, Helena Schoenker wraz z córkami, które Polskę zobaczą na żywo po raz pierwszy w życiu. Będzie też rodzina z Kopenhagi, a także niezwykli świadkowie historii Henryka Schoenkera, jak np. Aleksander Czapor z Krakowa, jedyny na świecie żyjący świadek znający Johna Gottowta, słynnego aktora z „Nosferatu” Murnaua. Schoenker poznał Gottowta w Wieliczce, gdzie aktor został zastrzelony przez SS. Będą też zabawne materiały z prywatnych archiwów rodziny Schoenker.

  Film „Dotknięcie Anioła” zatoczył kręgi na całym świecie, na wszystkich kontynentach. Wszędzie był przyjmowany z wielkimi emocjami. Przekaz, jaki niósł poprzez film Henryk Schoenker, okazał się fenomenalnie skuteczny.  „Dotknięcie Anioła” budziło kontrowersje, wskazywało na Polaków, jako na tych, którzy znalazłszy się w tragicznej sytuacji pod okupacją hitlerowską, musieli dokonywać tragicznych wyborów. „Każdy Żyd, który uratował się podczas  wojny, nie uratowałby się, gdyby gdzieś, kiedyś, w jakiejś sytuacji  Polak mu nie pomógł. Jesteśmy tym ludziom, którzy nas ratowali, nie tylko wdzięczni do grobowej deski. Ci ludzie – to jest światło ludzkości.  To byli cisi bohaterowie tej wojny”.  Tymi słowami kończy film Henryk Schoenker. Krytyk David Noh z FilmJournal napisał:  „Niewiele świadectw  ocalałych z Holocaustu może się mierzyć z tym przedstawionym przez Henryka Schoenkera w filmie  Marka Tomasza Pawłowskiego <Dotknięcie Anioła>”.

Henryk Schoenker zmarł  po ciężkiej chorobie 15 stycznia 2019 roku w Tel Avivie. Mimo kilkuset pokazów na całym świecie nie doczekał choćby jednego w swoim własnym mieście. Teraz, po jego śmierci, zobaczą film 2 maja 2019 roku w Cinemateuqe Tel Aviv.
AK
Zoyda Art Production
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2019
Zobacz również
fot. Zoyda Art Production
Joanna Kulig w serialu Netflixa
12. Mastercard OFF CAMERA: Konkurs Polskich Filmów Fabularnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll