PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.10.2012
Filmy z udziałem Smity Patil - ikony indyjskiego kina, najciekawsze produkcje z Bollywood oraz filmy dla dzieci i młodzieży - Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach odbędzie się w warszawskim kinie Kultura, w dniach 5-10 listopada 2012. Wstęp na pokazy jest wolny!

- W tym roku obchodzimy 100-lecie Kina Indyjskiego. Wraz z powstaniem pierwszego niemego filmu „Raja Harishchandra” w 1913 roku, Indyjskie Kino wyruszyło w pasjonującą i malowniczą podróż, ilustrując przemianę narodu z kolonii w wolne, demokratyczne państwo o bogatym dziedzictwie kulturowym oraz wielorakich wartościach i wzorcach - mówi Monika Kapil Mohta, Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie.


"Raja Harischandra", fot. mat. prasowe

Indyjska Kinematografia prezentuje szeroki wachlarz postaci sympatycznych włóczęgów, ponadczasowych romantyków, młodych buntowników, roztańczonych królowych i żarliwych działaczy społecznych. Typowe Kino Indyjskie, zwane bollywoodzkim, przez niektórych określane szerokim mianem „cinema of interruption” – kina przeplatanego piosenką, tańcem, emocjami i akcją, teatralnością, dzięki walorowi rozrywkowemu, zjednało sobie widzów na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że oprócz pełnego blichtru i przepychu Bollywood, istnieje także niszowe niezależne kino artystyczne, które pokazuje bardziej „stonowany” obraz indyjskiego społeczeństwa.

- Tydzień Kina Indyjskiego jest znakomitą okazją do spotkania z jedną z największych i najbardziej oryginalnych kinematografii światowych. Dla polskiego widza będzie to szansa na odkrycie magicznego, barwnego, ale i mało znanego świata indyjskich filmów. Szansą na spotkanie z kulturą, obyczajami i codziennością społeczeństwa Indii - mówi Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


"Bhumika", fot. mat. prasowe

Przegląd, który odbędzie się w warszawskim kinie Kultura w dniach 5-10 listopada 2012 przybliży polskim widzom pełną paletę barw indyjskiej kinematografii. Program Tygodnia Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach został podzielony na trzy sekcje. W pierwszej będzie można zobaczyć filmy z udziałem Smity Patil - wybitnej aktorki i ikony indyjskiego kina, która zmarła w 1986 roku. Jeden z krytyków pisał o niej: „Mając 25 lat Smita jest królową indyjskiego kina równoległego i ikoną tego środowiska w takim samym stopniu jak Anna Karina wśród filmowców francuskiej Nowej Fali. Patil nie jest klasyczną pięknością, ale lśni między innymi aktorami. No i nigdy nie zdarzył się jej najdrobniejszy fałszywy ruch na ekranie”. Spośród 80 filmów, w których zagrała Smita Patil, podczas Tygodnia zobaczymy pięć tytułów: „Bhumika”, „Sadgati”, „Umbartha”, „Manthan” i „Mirch Masala”.

- Tydzień Kina Indyjskiego, jest nie tylko znakomitą okazją do świętowania wspaniałej rocznicy, ale także stanowi symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy między polskimi i indyjskimi twórcami filmów. Intensyfikacja tych relacji będzie możliwa dzięki podpisanej w tym roku umowie o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami, która obejmuje swym zasięgiem zarówno filmy kinowe jak i telewizyjne - mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W programie Tygodnia znalazły się także najciekawsze produkcje Bollywood - indyjskiej fabryki snów oraz sekcja (m.in. „Oye Lucky! Lucky Oye!”, „Dil Chahta Hai”) oraz indyjskie produkcje dla dzieci i młodzieży (m.in. „Halo” i „Keshu”). Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach, jest nie tylko znakomitą okazją do świętowania wspaniałej rocznicy, ale także stanowi symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy między polskimi i indyjskimi filmowcami. Będzie to możliwe dzięki podpisanej w tym roku umowie o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami.

Organizatorami Tygodnia Kina Indyjskiego. 100-lecie Kina w Indiach są Ambasada Indii, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

5-10 listopada 2012
Kino Kultura, Warszawa
Wstęp na projekcje bezpłatny!
(Uwaga: Na otwarcie 5 listopada obowiązują specjalne zaproszenia)


EJ
inf. prasowa/SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2012
Zobacz również
Znamy skład Jury Festiwalu „Sputnik nad Polską”
Jubileuszowy Festiwal Filmowy Viennale
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll