PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.10.2012
Kino KC  zaprasza na przegląd filmów ukazujących życie i twórczość niezwykłych, utalentowanych ludzi. Przegląd Portrety filmowe niezwykłych ludzi zabierze nas w świat nietuzinkowych postaci, których twórczość nadal inspiruje, nurtuje i wzbudza dyskusje.

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć znakomite filmy, które dawno nie gościły na dużym ekranie, mi.n.  A. "Andriej Rublow" Andrieja Tarkowskiego, „Wojaczek” L. Majewskiego czy „Ciemna Paradoso” Giuseppe Tornatore.



Kalendarz pokazów:

28.10 - "Andriej Rublow" A. Tarkowski

Początek projektu to mocny, wschodni akcent – "Andriej Rublow" w reżyserii Andrieja Tarkowskiego – filmowa opowieść o średniowiecznym mnichu, artyście – mistyku, uważanym za najwybitniejszego przedstawiciela moskiewskiej szkoły pisania ikon. Film opisuje w ośmiu rozdziałach wędrówkę Rublowa przez Ruś, gdzie pada ofiarą lub jest świadkiem okrucieństw, zbrodni i mordów. Umacnia to jego moralność, nadaje głębszy sens jego sztuce i pozwala pomimo wszystko nawiązać kontakt duchowy z ludźmi i światem. Film piękny, wzruszający i skłaniający do refleksji. Jedyna okazja, aby go zobaczyć go w kinie

4.11 - "Skowyt" Rob Epstein, Jeffrey Friedman

W kolejnym portrecie filmowym pokażemy sławnego poetę Allena Ginsberga, lidera pokolenia bitników. Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza "Skowyt" w filmie pt. "Skowyt".

11.11 - „Wojaczek” Lech Majewski

Do dziś postać Wojaczka ciekawi i zastanawia czytelników jego poezji. W świetnym filmie „Wojaczek”, reżyser Lech Majewski wręcz wizjonersko rozprawia się z pytaniem o sens istnienia człowieka i porażkę życiową wrażliwca, poety, który nie potrafił dostosować się do rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. W roli tytułowej zagrał znakomity Krzysztof Siwczyk, również poeta.

 18.11 - "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore
Czwartym portretem będzie film "Cinema Paradiso" czyli historia znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym "Paradiso".

25.11 - "Amadeusz" Milos Forman

Ostatni pokaz z cyklu to film "Amadeusz" Milosa Formana. Dzieło sztuki reżysera, prawdziwie muzyczny film skomponowany po to, by pokazać emocje Geniusza, którego nie oszczędza już świat dworów, jeszcze niedawno kłaniający mu się do nóg, a który teraz zmusza do rywalizacji. Widzimy tu dramat filmowej postaci Wolfganga Amadeusza Mozarta, jednego z najsłynniejszych twórców muzyki, który mierzy się z protegowanym, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii, Józefa II - Włochem Antonio Salierim. Forman nazywał swój film "fantazją zainspirowaną życiem i tajemniczą śmiercią Mozarta". Uczta filmowo – muzyczna.

 

Kino KC, ul. Nowy Świat 6/12, www.kinokc.pl ( dawny budynek Komitetu Centralnego), bilety 14 zł.

Joanna Sawicka
Kino KC
Ostatnia aktualizacja:  17.10.2012
Zobacz również
Najsłynniejsze polskie aktorki w rozmowach z Łukaszem Maciejewskim
London Film Festival: Rushdie i Winterbottom zawiedli
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll