PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima dołączył do grona imprez, które starają się znosić bariery dla niepełnosprawnych i udostępniać sztukę filmową wszystkim, bez względu na fizyczne ograniczenia.Po raz pierwszy  odbyły się podczas Festiwali się pokazy filmów z audiodeskrypcją, umożliwiającą dotarcie z przekazem filmowym także do osób niewidomych.

Były to  - na dobry początek - dwie projekcje w sobotę 19. listopada, na które złożyły się etiudy studenckie z polskich szkół filmowych.

Audiodeskrypcja to dodatkowy komentarz pojawiający się w przerwach pomiędzy dialogami aktorskimi. Komentarz zawiera opis wyglądu bohaterów, zmieniającej się mimiki twarzy, miejsca i przebiegu akcji, scenerii, ubiorów, trudnych do rozpoznania dźwięków itp. Audiodeskrypcja ma nie tyle opowiedzieć film, co pomóc nadążyć za fabułą i umożliwić samodzielną interpretację niedostępnych dla niewidomych treści wizualnych. Na potrzeby dwóch festiwalowych projekcji przygotowały ją: studentka i absolwentka Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ Justyna Drożdż oraz Agata Psiuk, wspólnie z pracującą w Katedrze Anną Jankowską.



„Proszę wygodnie usiąść, zamknąć oczy i uważnie słuchać” – opisują techniki audiodeskrypcyjne organizatorzy festiwalu.- „Z ciemności dobiega muzyka. Chwila ciszy. Skrzypienie. Dziwny szelest. Pstryk. Pstryk. Skrzypienie. Dziwny szelest. Chłopięcy głos powtarza kilkakrotnie ‘lumos maxima’. Teraz można już otworzyć oczy – ‘zobaczyliśmy’ właśnie jedną z pierwszych scen filmu ‘Harry Potter i więzień Azkabanu’. Co się wydarzyło? Nie wiadomo. Dlaczego oglądaliśmy z zamkniętymi oczami? Aby zrozumieć, jak w kinie czuje się osoba niewidoma. Bo większość z nas, jeżeli w ogóle zastanawiała się kiedykolwiek nad tym, czy niewidomi chodzą do kina, zazwyczaj myśli, że wystarczy słyszeć, by zrozumieć, co dzieje się na ekranie.

Spróbujmy jeszcze raz – proszę wygodnie usiąść, zamknąć oczy i uważnie słuchać. Dyskretny głos opisuje pogrążony w mroku pokój i chłopca w okularach i niebieskiej piżamie, czytającego pod kołdrą. Na dźwięk otwieranych drzwi (skrzypienie), chłopiec pośpiesznie się kładzie (dziwny szelest) i udaje, że śpi. Do pokoju wchodzi gruby mężczyzna, zapala światło (pstryk), spogląda na łóżko, po czym gasi światło (pstryk) i wychodzi (skrzypienie). Chłopiec daje nura pod kołdrę (dziwny szelest) i wymachując różdżką mówi: ‘lumos maxima’. Właśnie ‘zobaczyliśmy’ fragment filmu z audiodeskrypcją.”
 
Portalfilmowy.pl gratuluje organizatorom Festiwalu wspaniałej idei i życzy jej rozszerzania w latach kolejnych.  Przypomnijmy, że portal prowadzony jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które od samych początków audiodeskrypcji w Polsce wspiera aktywnie jej ideę, m.in. przyczyniając się do wprowadzenia do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokazów dla osób niewidomych i niedowidzących i współpracując z białostocką Fundacją Audiodeskrypcja.

Portalfilmowy.pl jest patronem prasowym imprezy.
WRÓB
Etiuda&Anima
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2013
Zobacz również
Dokumentaliści zapraszają na spotkanie do TVP2
Nabór dokumentów w TVP1
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll