PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.10.2013
Startuje nowa edycja programu ScripTeast skierowanego do najlepszych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. W tegorocznej odsłonie weźmie udział 10 scenariuszy z ośmiu państw – w tym dwa napisane przez Polaków.

29 września w Sterdyni rozpoczęła się pierwsza sesja ósmej już odsłony programu ScripTeast. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych scenariuszy zostało wybranych dziesięć. - Za każdym razem wybór jest bardzo trudny. Co roku otrzymujemy kilkadziesiąt zgłoszeń, mimo wysokich wymagań, które stawiany aplikującym. W tym roku tylko ze Słowenii i Chorwacji mieliśmy kilkanaście zgłoszeń. Praktycznie mogliśmy mieć tylko słoweńsko-chorwacką grupę uczestników – mówi Violetta Kamińska z Niezależnej Fundacji Filmowej, dyrektor generalny programu.


Przez kolejne miesiące, podczas dwóch sesji on-line, a także sesji stacjonarnych, w trakcie festiwali filmowych w Berlinie i Cannes, projekty będą dopracowywane pod okiem międzynarodowej grupy doradców kreatywnych oraz kierowników naukowych: Christiana Routha (wieloletni szef Europejskiego Funduszu Scenariuszowego programu Media, konsultant, wykładowca i ekspert developmentu scenariuszowego) i Toma Abramsa (profesor nadzwyczajny wydziału scenariusza i produkcji School of Cinematic Arts, UCS, scenarzysta i reżyser, autor scenariusza do nominowanego do Oscara filmu „Shoeshine”), którzy z projektem związani są od kilku lat.

Sesja w Sterdyni to tydzień niezwykle twórczej, intensywnej i owocnej pracy. Główny nacisk kładziony jest na indywidualny tok pracy nad każdym ze scenariuszy w trakcie spotkań jeden do jednego. Te spotkania to pierwsze zderzenie z międzynarodową opinią, bo doradcy pochodzą z różnych krajów i kultur.


Uczestnicy poprzedniej edycji ScripTeast przed pałacem Ossolińskich w Sterdyni. Fot. ScripTeast

Do końca grudnia potrwa sesja online, w trakcie której uczestnicy korzystając z konsultacji z doradcami i szefami naukowymi muszą napisać kolejną wersję scenariusza.  Sesja w trakcie  MFF w Berlinie to już początek promocji projektów a dla uczestników możliwość nawiązywania międzynarodowych kontaktów i szansa na wgłębienie się w funkcjonowanie rynku. Potem następuje czas na ostateczny szlif kolejnego draftu, który musi trafić do organizatorów do 5 kwietnia. Sesja kończąca program odbywa się w maju, podczas MFF w Cannes, gdzie Rada Artystyczna przyznaje Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz. Spośród siedmiu nagrodzonych tym wyróżnieniem scenariuszy, cztery zostały już zrealizowane, a kolejne są w fazie produkcji.

Projekty zakwalifikowane do 8. edycji: „Born in Vienna” - Eva Pataki, Marta Meszaros, Zoltan Jancso (Węgry), „Holiday” - Paweł Ferdek, Arkadiusz Milcarz (Polska), „King’s Shift” - Ignas Miškinis, Saulius Drunga (Litwa), “Life Beats Reality”Andrea Valean (Rumunia), “Merian Chick” - Evita Naušová, Viktor Taus (Czechy), “Ministry of Love” - Pavo Marinkovic (Chorwacja), “My Friend Boeing” - Matevz Luzar (Słowenia), “My Name Is Damjan” - Suzana Tratnik, Maja Weiss (Słowenia), “Not For Your Eyes” Agnieszka Trzos, Jarosław Sokół (Polska), “Shakespeare As a Street Name”Valeri Yordanov (Bułgaria).
 
ScripTeast to program treningowy dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, uczytelnienie jego przekazu dla międzynarodowej publiczności oraz zwiększenie jego marketingowego potencjału na etapie finansowania i dystrybucji. ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi sieciami międzynarodowych producentów Producers Network i ACE, oraz Film New Europe i Final Draft.


KJZ
ScripTeast
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2013
Zobacz również
Multikino z nową nazwą?
Cyfrowe wyzwania w produkcji filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll