PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.
Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na czele jury konkursu dokumentalnego stanie w tym roku jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć, dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Towarzyszyć mu będą: Renata Santoro, Tod Lending, Eva Mulvad,Martin Horyna. Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego jest Jan Komasa – reżyser nominowany do Oscara za film „Boże Ciało”. Wraz z nim filmy ocenią: Marko Škop,Dekel Berenson, Paola Orlić, Csilla Kato. Obradom jury DocFilmMusic przewodniczyć będzie Stephen Nomura Schible – koproducent nagrodzonego Oscarem filmu „Między słowami” (2013) Sofii Coppoli. W składzie jury muzycznego znaleźli się także: Rachel Leah Jones i Leszek Możdżer. Przewodniczącą jury konkursu polskiego będzie reżyserka Magdalena Łazarkiewicz. Pozostali członkowie jury polskiego toJoanna Szymańska, Elwira Niewiera, Izabela Plucińska, Paweł Dyllus.


Festiwal otworzy dokument „PollywoodPawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood. W uroczystym rozpoczęciu 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wezmą udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman. Odbędzie się także pokaz ich krótkometrażowych filmów z 1961 roku.

Dwa filmy Studia Munka SFP – fabuła "Alicja i żabka" Olgi Bołądź oraz dokument „Dad You’ve Never Had” Dominiki Łapki zakwalifikowały się do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Natomiast do Konkursu Polskiego przyjęto aż osiem filmów z prowadzonych przez Studio Munka SFP Programów: „30 Minut”, „Pierwszy Dokument”, „Młoda Animacja”.

- Cieszę się, że mimo tak trudnej sytuacji Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się i że na jubileuszowej, 60. edycji prezentujemy rekordową liczbę aż dziesięciu fabuł, animacji i dokumentów. Dzięki festiwalowi online utalentowani młodzi twórcy dostali szansę, aby zaprezentować światu swoje filmy. To dla nich wielka szansa – mówi Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński.

W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Będą to: "xABo: Ksiądz Boniecki", "Efekt Motylka", "Tygrysice Menopauzy", "Guczo. Notatki z życia", "Moja bezsenna ciemność".

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych Docs+ Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth- kino dla młodychto filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.

 

W filmach uznanych oraz debiutujących polskich twórców filmów krótkometrażowych wystąpili znakomici aktorzy. Na ekranie pojawią się m.in. Katarzyna Herman,Krzysztof Materna (“Kamień”, reż. Bartosz Kozera),Małgorzata Gorol, Małgorzata Foremniak, a także...Popek!, (“Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska),Bartłomiej Topa (“Noamia”, reż. Antonio Galdamez), Jan Frycz, Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Janusz Chabior (“Alicja i żabka”, reż. Olga Bołądź).


W filmach dokumentalnych opowieści o takich postaciach jak wspomniany już ksiądz Adam Boniecki, a także August Zamoyski w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz“Guczo. Notatki z życia”, czy zbiorowy portret mieszkańców legendarnego domu literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie (“Dom Literatów czyli kartoteka zebrana”, reż. Marek Gajczak). Maria Stachurska w filmie “Położna” opowiada historię swojej krewnej Stanisławy Leszczyńskiej, która trafiła do obozu w Auschwitz, gdzie odebrała 3 tysiące porodów.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács - wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

KFF Industry - największa w Polsce platforma spotkań branżowych

Jak co roku, tak i tym razem w programie KFF Industry nie braknie miejsca dla filmów animowanych. W ramach sekcji Animated in Poland we wtorek, 2 czerwca odbędzie  się pitching polskich krótkometrażowych filmów animowanych w ostatniej fazie produkcji. Reprezentanci wyselekcjonowanych projektów będą mieli okazję zaprezentować fragmenty i opowiedzieć o swoich filmach nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Po pitchingu odbędą się spotkania indywidualne z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali filmowych i międzynarodowych agentów sprzedaży. Uczestników do pitchingu przygotuje Wim Vanacker, programer sekcji krótkiej Cannes Film Festival.

Dodatkowo w ramach Animated in Poland przy współpracy z SPPA 1 czerwca zorganizowany zostanie Talent Market – spotkanie producentów z twórcami animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. Dla dla tych, których interesują zawiłości produkcji animowanej, pomocnym może okazać się panel prawny poświęcony relacjom producenta z reżyserem  – „Reżyser i producent. Gra do jednej bramki” –  przygotowany przy współpracy z Centrum Animacji Kraków, Krakowskim Klastrem Filmowym i kancelarią prawną Lassota Krawiec sp.j. 

Po raz kolejny odbędzie się  jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Warsztaty i konsultacje dla reżyserów i producentów polskich filmów dokumentalnych z zagranicznymi tutorami – Adriek Van Nieuwenhuijzen z IDFA Forum, Terezą Šimíkovą z CPH Forum, Christianem Poppem z FIPADOC, Radą Sesic z Sarajevo FF i Leeną Pasanen z Biografilm Festival, zakończą się kończących się dwoma sesjami pitchingowymi: DOCS TO GO! (środa, 3 czerwcaoraz DOCS TO START (czwartek, 4 czerwca). DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, natomiast  DOCS TO GO!  jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji. Oba pitchingi zakończone będą spotkaniami z ekspertami, potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi, programerami festiwali i agentami sprzedaży. Na tegorocznych prezentacjach zobaczymy 21 projektów dokumentalnych, nad którymi pracują mi.n. Tomasz Wolski, Grzegorz Szczepaniak, Aleksandra Maciejczyk czy Zofia Kowalewska.  Z myślą o  producentach szukających partnerów produkcyjnych zorganizowany został CEDOC – Central European Documentary Market: indywidualne spotkania z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na  współpracę z Polską. Spotkania w formule one-on-one I round tables odbędą się między 3 a 5 czerwca.

W sobotę tradycyjnie odbędzie się Forum Dokumentu i Animacji przygotowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich pod hasłem „Animacja/Dokument vs. COVID 19”. W forum udział wezmą, m.in. Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także przedstawiciele SPPA, KIPA i  Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Jednym z ważnych „miejsc” KFF Industry jest KFF Market – cyfrowa wideoteka, w której przez cały festiwalowy tydzień można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej.  W tegorocznym katalogu znalazło się około 200 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, w tym wszystkie filmy z programu festiwalu oraz sekcje przygotowane przez partnerów: Institute of Documentary Film, Swiss Films, Visions du Reel, DOK Lepizg, Thessaloniki International Documentary Festival i Festival dei Popoli. 

Dzięki przeniesieniu wydarzenia do sieci  KFF Industry „odwiedzi” znacznie większa ilość gości branżowych z zagranicy. Swoje uczestnictwo zapowiedziało ponad pięćdziesięciu agentów sprzedaży i dystrybutorów, blisko 200 festiwali filmowych i marketów oraz 45 przedstawicieli funduszy filmowych i instytucji filmowych i kulturalnych. Edycja internetowa pozwala też na różnorodność, dlatego tym razem będziemy gościć o wiele więcej gości z odległych miejsc – obu Ameryk, Azji, Australii, Nowej Zelandii a nawet Antarktydy.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie online się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020. Będziemy dla Was relacjonowali najważniejsze wydarzenia KFF.

MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  1.06.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Koło Młodych SFP o festiwalu w Gdyni
Nie żyje Janusz Chodnikiewicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll