PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.08.2012

Siedem lat od powstania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej to dobra okazja, by przypomnieć udział środowiska filmowego w uchwaleniu Ustawy o kinematografii.

Pamiętajmy, że filmowcy o nowe  prawo filmowe starali się od początku lat 90., ale na jego uchwalenie musieli czekać kilkanaście lat. Kiedy Waldemar Dąbrowski obejmował stanowisko ministra kultury, zastał przygotowane i skonsolidowane środowisko filmowe. Zarząd Stowarzyszenia Filmowców Polskich od lat organizował i kampanię informacyjną, prace legislacyjne, czy nawet lobbing międzynarodowy, uczestnicząc jednocześnie w dyskusjach i sporach. Zorganizowane przez SFP konferencje europejskie w Gdyni i Warszawie w latach 2002-03 roku miały uświadomić politykom i innym uczestnikom kultury, że stworzenie Instytutu Filmowego i systemu finansowania produkcji filmowej nie jest kaprysem „baronów”, jak przedstawiała środowisko część prasy, ale powszechnie przyjętym w cywilizowanym świecie standardem polityki kulturalnej państwa.

Forum SFP, Gdynia, 2005 rok. Przyznanie medali Gloria Artis osobom zasłużonym w walce o Ustawę o kinematografii. Na zdjęciu: Jacek Bromski, Waldemar Dąbrowski, Agnieszka Odorowicz, Maciej Strzembosz, Piotr Gadzinowski, Jan Dworak, Tadeusz Sobolewski. Fot. A. Gojke/SFP

Kiedy wspominamy burzliwą wiosnę 2005 roku, pamiętamy tę niezwykłą mobilizację naszego środowiska. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, kierowane przez Jacka Bromskiego, stało się centrum akcji. W katalogu 29. gdyńskiego festiwalu Jacek Bromski napisał: „Rozejrzyjmy się, może gdzieś jeszcze uchowali się tacy politycy, którzy wiedzą, że bez własnej kultury naród traci tożsamość”. Te słowa i dziś brzmią zdumiewająco aktualnie, choćby w kontekście dyskusji o 1 procencie dla kultury czy nowelizacji ustawy medialnej.

Pamiętamy o udziale Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz związków zawodowych zrzeszających ludzi kultury, pamiętamy o telewizji publicznej, która udostępniła filmowcom czas antenowy na kampanię informacyjną. Pamiętamy o udziale wszystkich, którzy formułowali i podpisywali listy otwarte, o scenarzystach, reżyserach i aktorach, którzy przyczynili się do powstania spotów, akcji społecznych, artykułów w prasie i programów telewizyjnych. A także o tych reprezentantach środowiska, którzy przed kamerami i mikrofonami bronili naszych racji, odpierając gwałtowne ataki dziennikarzy i przeciwników Ustawy.

Zorganizowana przez SFP akcja "Aktorki w Sejmie" - Anna Przybylska, Katarzyna Bujakiewicz, poseł Waldemar Pawlak, fot. P. Terlikowski / SFP

Jeszcze raz odsyłam do książki Marcina Adamczaka „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku”. W rozdziale o dyskursach „niewidzialnej ręki” (oczywiście rynku) i „pomocnej dłoni” autor dokonuje oceny aktywności filmowców i dyskusje wokół Ustawy - z dystansem, ale obiektywnie, bez uprzedzeń. Demaskuje demagogię i „retorykę kradzieży” przeciwników nowego prawa i skłania do refleksji – co środowisko filmowe osiągnęło, a co jeszcze przed nim.

Anna Wróblewska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2012
Zobacz również
"Okiem Młodych" - ostatnie dni naboru filmów!
Trwa nabór filmów na festiwal "Człowiek w zagrożeniu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll