PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Mistrzostwa świata w piłce nożnej według artysty Haruna Farockiego, wizyta aktorki Charlotte Rampling w Warszawie, ''oburzeni'' w ujęciu Tony'ego Gatlifa - to niektóre z atrakcji dziewiątego festiwalu Planete+ Doc, który rusza w piątek w Warszawie.

Planete+ Doc Film Festival rozpocznie się w stolicy w piątek i potrwa do 20 maja. W tym  roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się także we Wrocławiu - najbardziej oczekiwane i najciekawsze dokumenty  będzie można tam oglądać w dniach 14-20 maja.



Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie wystawa "Harun Farocki pierwszy raz w Warszawie". Niemiecki reżyser i badacz wizerunku osobiście otworzy swoją wystawę w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Oprócz wystawy jej uczestnicy będą mogli zobaczyć retrospektywę filmów dokumentalnych Farockiego. 14 ze 100 wyreżyserowanych przez niego obrazów  będzie pokazywanych w Kino.Lab i Kinotece.

Harun Farocki przygodę z filmem dokumentalnym rozpoczął w latach 60 XX w . Pierwsze wideoinstalacje zaczął tworzyć w latach 90. Na ekspozycji w Warszawie zostanie zaprezentowana największa praca artysty, wideoinstalacja "Deep Play" poświęcona mistrzostwom świata w piłce nożnej. Instalacja przedstawia mecz finałowy  Francja-Włochy z 2006 r. który będzie można zobaczyć na dwunastu ekranach, pokazujących ujęcia meczu ze wszystkich kamer rejestrujących widowisko.

Reżyser powiedział, że spóźnił się z wizytą w Warszawie o 23 lata z powodu ''polskiej rewolucji'' z 1989 roku której ''nie mógł obserwować''. A to przecież polityka jest jednym z kluczowych tematów w jego twórczości. "Nie jestem zainteresowany polityką tradycyjną, lecz tymi wydarzeniami, gdzie polityka nie ma znaczenia na pierwszy rzut oka, lecz jest tam też obecna" - twierdzi artysta. Do takich wydarzeń zalicza to co działo się w 1989 r. w Polsce.

- Farocki ma coś w rodzaju obsesji na punkcie wizerunku procesów historycznych, zdarzeń politycznych i kulturowych". Artysta "dekonstruuje wizerunki, znajduje zaginione i pokazuje sfałszowane wizerunki" - mówił dyrektor Planete+ Doc Film Festival, Artur Liebhart.

Wizerunek będzie też tematem filmu pt. "Charlotte Rampling. Spojrzenie" w reż. Angeliny Maccarone. Sama aktorka została zaproszona jako gość festiwalu do Warszawy gdzie spotka się z widzami.

"Oburzeni" i "Czas oburzenia" - te dwa filmy Tony'ego Gatlifa przybliżą widzom fenomen ruchu młodzieży
która stanęła w proteście przeciwko kryzysowi. Gatlif, algierski reżyser o cygańskich korzeniach, jest reżyserem
 filmów takich jak "Gadjo dilo" z 1997 r. "Exils" z 2004 r. (nagrodzone Grand Prix za reżyserię w Cannes) i
"Transylwania" z 2006 r . Artysta również spotka się z widzami festiwalu.

''Oburzonymi'' algierski reżyser zafascynował się po przeczytaniu eseju "Czas oburzenia!"autorstwa duchowego ojca ruchu Stephane'a Hessela.. 93-letni autor który jest weteranem ruchu oporu we Francji ,w  swoim eseju wzywa do zakwestionowania aktualnego niesprawiedliwego systemu społecznego.

W ramach festiwalu zostanie pokazany również film o zmarłej niedawno  polskiej poetce "Wisława Szymborska. Koniec i początek" holenderskiego twórcy Johna Alberta Jensena. Literatura jest też tematem filmu "Prorok" Gary'ego Tarna który został zrealizowany na podstawie  poematu libańskiego poety i filozofa Kahlila Gibrana.

O 11 nagród festiwalu będą rywalizować filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w  ostatnim roku. O nagrodę główną Millenium będą walczyć m.in.: "Projekt Nim" czyli nowy film Jamesa Marsha, który wyreżyserował nagrodzonego Oscarem "Człowieka na linie"; "Chwała dziwkom" - dokument  Michaela Glawoggera nagrodzony w Wenecji. "Ambasador" - obraz Madsa Bruegerra przybliżający świat korupcji w Afryce oraz  "Niech żyją Antypody" - film Wiktora Kossakowskiego, otwierający festiwal w Wenecji w 2011 r.

W czasie festiwalu do  Wrocławia i Warszawy przybędzie łącznie 90 artystów z całego świata.


PAP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Festiwal w San Sebastián: śmiesznie i po amerykańsku
[wideo] "Mój rower": Jak ma grać muzyk, żeby zagrać w filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll