PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.08.2015
Ruszyła 5. jubileuszowa edycja TRANSATLANTYK FESTIVAL. Autorski projekt Jana A.P. Kaczmarka to festiwal idei – otwarty i globalny, artystyczna platforma do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach współczesnego świata. Od samego początku jego filarami są znakomite filmy, najlepsza muzyka oraz inspirujące wydarzenia edukacyjne.
Osiem festiwalowych dni to m.in.: ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, przygotowane wspólnie z Berlinale Kino Kulinarne, jedyna w Polsce Łóżkoteka z Kinem Łóżkowym, Mobilne Kino Škody, unikalne konkursy dla młodych kompozytorów, interesujące Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania, SUPERB Evening Gala Otwarcia, Gala Zamknięcia oraz Klub Festiwalowy. W Poznaniu pojawi się m.in. Joe Pantoliano, znany z „Matrixa” czy "Memento".

Festiwal rozpocznie w tym roku uroczysta SUPERB Evening Gala Otwarcia, która odbędzie się 7 sierpnia o g. 20:00 w Auli UAM. Tym razem organizatorzy świętują nie tylko 5. jubileuszową edycję festiwalu, ale także 120 lat kinematografii i marki ŠKODA. Galę poprowadzi Marcin Prokop, a pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra. Publiczność usłyszy po raz pierwszy w Polsce koncertowe wykonanie utworu Jana A.P. Kaczmarka – „Interlude”. W trakcie koncertu zostanie także złożony hołd Jamesowi Hornerowi, tragicznie zmarłemu kompozytorowi muzyki filmowej, zdobywcy Oscara® i twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów.

Podczas jubileuszowej edycji widzowie mają zapewniony nieodpłatny wstęp na seanse w ramach sekcji EKO i Dziecięcy Klub Filmowy w Mutlikinie 51 oraz Kino Trzeciego Wieku w Kinie Rialto. Darmowe wejściówki na wymienione sekcje będą do odbioru w kasach obu kin od g. 15:00 w dniu poprzedzającym seans oraz w dniu projekcji.

Bogaty program Edukacja & Inspiracje jest skierowany do tych, którym nie wystarczają jedynie pokazy filmowe. W tym roku organizatorzy zapraszają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów na szereg Master Classes i warsztatów, które poprowadzą uznani polscy i zagraniczni twórcy (m.in. aktor Joe Pantoliano, scenarzysta i reżyser Shem Bitterman, scenograf i dekorator Waldemar Kalinowski, reżyser Maciej Bochniak, charakteryzator Shaune Harrison, kompozytor Curt Sobel, reżyser Simon Curtis, operator Radosław Ładczuk). Nie zabraknie także otwartych dla wszystkich chętnych paneli dyskusyjnych i spotkań, w tym z gwiazdami tegorocznego festiwalu – Joe Pantoliano i Joanną Kulig (sobota, 8 sierpnia). Ponownie przygotowano specjalne warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dla dzieci (z animacji poklatkowej i scenografii filmowej) i młodzieży (4-dniowe warsztaty etiudy filmowej).

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu odbędą się również Talking Piano – prowadzone przez dziennikarza muzycznego Tima Burdena spotkania z kompozytorami Johnem Debney’em i Curtem Sobelem, rozmowy przy kawie „mistrza z uczniem” Coffee with... oraz Q&A – spotkania po filmach z twórcami i ekspertami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia programu edukacyjnego jest całkowicie bezpłatny. Na Master Classes i warsztaty obowiązują jedynie zapisy poprzez stronę internetową festiwalu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników muzyki filmowej na widownię Sali Wielkiej CK Zamek na otwarte przesłuchania uczestników konkursów kompozytorskich. W środę, 12 sierpnia o g. 14:00 odbędą się eliminacje, a 13 sierpnia o g. 9:00 finał konkursu natychmiastowej improwizacji (Transatlantyk Instant Composition Contest). W czwartek o g. 14:00 o zwycięstwo powalczą natomiast finaliści konkursu muzyki filmowej (Transatlantyk Film Music Competition). Laureatów konkursów poznamy 14 sierpnia w trakcie Gali Zamknięcia festiwalu.

Do 14 sierpnia na poznańskim Placu Wolności na dzieci, młodzież i dorosłych czekają bezpłatne atrakcje Łóżkoteki – wykłady Uniwersytetu SWPS i Collegium Da Vinci, słuchowiska, czytelnia filmowa, łóżkowe biuro, gry i zabawy dla dzieci, randki oraz sesje fotograficzne.

Od 7 sierpnia do końca festiwalu zielone schody zaprowadzą do otwartego dla wszystkich Klubu Festiwalowego (Przylądek Arkadia + 1), przygotowanego dzięki współpracy z Festiwalem Malta. Na Silent Disco będzie można bawić się codziennie od g. 22.00 aż do 4:00 rano.

Program filmowy to najmocniejsza strona festiwalu, od samego początku ciesząca się ogromną popularnością wśród jego uczestników. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe oraz Kino Rialto – zaproszą w tym roku na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, takich jak: Panorama, DOCS, Niezależni, Sacrum, EKO, Konfrontacje, Sezon, Oscary® 2015, Sport, Retrospektywa, Dziecięcy Klub Filmowy, Kino Trzeciego Wieku, Kino Klasy B i inne szaleństwa, Pokazy Specjalne oraz Kino Kulinarne. Podczas tegorocznego festiwalu w Poznaniu odbędzie się także kilkadziesiąt pokazów plenerowych, przygotowanych w ramach Kina Łóżkowego na Placu Wolności oraz Mobilnego Kina Škody.

Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes "Dheepan" – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Pokaz filmu w Poznaniu będzie pierwszym w Europie po Festiwalu w Cannes. Swoją polską premierę będą miały na Transatlantyku również tak wybitne obrazy jak: „Slow West” czy najnowszy film Guy’a Ritchie’ego „Kryptonim U.N.C.L.E.”. Oprócz tego na festiwalu zobaczymy: nagrodzonego w Cannes „Syna Szawła” i „Moją matkę” oraz „45 lat” z brawurowymi rolami Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a, docenionymi na tegorocznym Berlinale.

W trakcie tegorocznego festiwalu po raz piąty zagości w Poznaniu Kino Kulinarne. Od 9 do 13 sierpnia na festiwalową publiczność czeka 5 wyjątkowych, bo połączonych z kolacjami, seansów filmowych. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało przygotowane dzięki współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie. Kuratorem berlińskiego i poznańskiego programu jest Thomas Struck. Na projekcje filmowe organizatorzy zapraszają widzów na g. 18.30 do Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek. Kolacje, serwowane przez najlepszych w Polsce szefów kuchni, odbędą się natomiast w restauracji Concordia Taste. Kino Kulinarne odbędzie się w tym roku dzięki uprzejmości oraz wsparciu sieci supermarketów „Piotr i Paweł”, restauracji Concordia Taste, Gault&Millau Polska, Winosfery, Emilio Moro Bodegas oraz José Pariente Rueda.

Festiwalowe wydarzenia zwieńczy już tradycyjnie Gala Zamknięcia, która odbędzie się w tym roku 14 sierpnia o g. 19:50 w Auli UAM. Podczas uroczystości, transmitowanej na żywo w NINATECE oraz retransmitowanej w TVP Kultura, przyznana zostanie nagroda publiczności dla najlepszego filmu festiwalu – TRANSATLANTYK Audience Award. W trakcie Gali zostaną także ogłoszeni zwycięzcy konkursów dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contest 2015 oraz Transatlantyk Film Music Competition 2015. Część koncertową wieczoru wypełnią muzyczne interpretacje utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu laureatów tegorocznych Paszportów Polityki – zespołu Kwadrofonik, oraz występ Aleksandra Dębicza, laureata pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, który zagra utwory ze swojej debiutanckiej płyty.

Informacje o biletach na Kino Kulinarne oraz na festiwalowe Gale na www.ebilet.pl. Bilety na sekcje filmowe do nabycia w kasach oraz na stronach internetowych festiwalowych kin. Karnet na 15 filmów w Multikinie 51 (w cenie 180 zł) jest dostępny jedynie w kasie tego kina (ul. Królowej Jadwigi 51).

Program TRANSATLANTYK Festival 2015 jest dostępny na stronie www.transatlantyk.org.

W tym roku można zaplanować sobie pobyt na TRANSATLANTYKU w darmowej aplikacji mobilnej FestBlast, dostępnej na platformach iOS oraz Android. Aplikację można pobrać poprzez stronę Festiwalu lub App Store i Google Play.


AK
Transatlantyk 2015
Ostatnia aktualizacja:  7.08.2015
Zobacz również
Warsztaty filmowe w Oslo
Moim reżyserskim guru jest Haneke
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll