PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Polsko-rumuński film "Droga na drugą stronę" w reżyserii Ancy Damian wygrał 10. międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm. Wyróżnienie otrzymał film "Koniec lata" w reżyserii Piotra Stasika.

Gdańsk DocFilm Festival prezentuje filmy o pracy i godności człowieka. Jubileuszowa edycja festiwalu odbyła się pod hasłem: "Świętuj z nami w kinie!". W trwającym od czwartku festiwalu o główną nagrodę walczyło 21 filmów, wybranych spośród ponad 200 nadesłanych z całego świata.

"Droga na druga stronę", fot. Aparte Film

Werdykt jury został ogłoszony w niedzielę wieczorem na gali w gdańskim kinie Neptun, gdzie również wyświetlano filmy biorące udział w konkursie. Podczas gali kończącej festiwal odbył się pokaz zwycięskiego obrazu oraz pokaz specjalny filmu "80 milionów" w reż. Waldemara Krzystka.

Za najlepszy film jury uznało polsko-rumuński obraz "Droga na drugą stronę" w reżyserii Ancy Damian. Wyprodukowany w 2011 r. obraz "Droga na drugą stronę" jest animowanym dokumentem fabularyzowanym, który opowiada historię Claudiu Crulica, 33-letniego Rumuna mieszkającego w Polsce, oskarżonego o kradzież portfela należącego do znanego sędziego. Pomimo, iż mężczyzna dowodził, że w dniu kradzieży nie było go w kraju, został umieszczony w krakowskim areszcie, gdzie podjął strajk głodowy w proteście przeciw niesprawiedliwemu traktowaniu. Na początku 2008 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia sąd postanawia go zwolnić. Młody człowiek umiera 16 godzin później. Pełnometrażowy animowany film dokumentalny został nakręcony przy użyciu mieszanych technik animacji.

Wyróżnienie otrzymał polski film "Koniec lata" w reż. Piotra Stasika. Jest to emocjonalna podróż do czasów dzieciństwa oraz opowieść o trudnościach wkraczania w dorosłość. Film składa się z pięciu części. Każda z nich prezentuje rosyjskich kadetów w różnym wieku, opisując ich zwyczajny dzień. W ciągu godziny obserwujemy proces dorastania - od siedmioletniego dziecka, które uczy się jak czytać, po 17-letniego absolwenta, który musi decydować o swojej przyszłości.

Filmy oceniało jury w składzie: operator Jacek Petrycki, holenderska reżyserka Astrid Bussink oraz dyrektor Azjatyckiej Akademii Filmowo-Telewizyjnej Sandeep Marwah.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Gdynia: jak dobrze znasz historię festiwalu?
Miroslav Ondruš mówi o swojej „Wendecie”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll