PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ogłoszono zwycięzców 25. Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinie (PÖFF). Wśród nagrodzonych znalazł się Wojciech Samrzowski ("Wesele"), Aleksandra Terpińska ("Inni ludzie") i Piotr Stasik ("Ćmy").
Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Wojciech Smarzowski za "Wesele". W uzasadnieniu jury pisało: "to prowokacyjny i brutalnie wyrazisty portret polskiego społeczeństwa, demaskujący współczesną korupcję, ukazujący historyczny rewizjonizm, jak i głęboko zakorzenioną nienawiść do drugiego człowieka, zarówno dawną, jak i obecną”. Smarzowski otrzymał również nagrodę za najlepszy scenariusz.

Cieszę się, że pracujemy z tak wielkim twórcą jakim jest Wojtek Smarzowski i gratuluję jemu osobistego sukcesu. Jednocześnie składam podziękowania dla producentów, koproducentów, aktorów, całej załogi oraz wszystkich ludzi, którzy poświęcili tyle energii by ten ważny i wspaniały film powstał – mówi producent filmu Wojciech Gostomczyk. Mam świadomość, że stworzyliśmy film ponadczasowy, wielkie dzieło artystyczne, którego uniwersalność pozostanie z nami na lata – dodał.


Wojciech Smarzowski, fot. materiały prasowe

Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych (FIPRESCI) przyznała nagrodę filmowi "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej. To hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych.


Aleksandra Terpińska, fot. materiały prasowe

W konkursie Rebels with a Cause najlepszym filmem wybrano "Ćmy" Piotra Stasika. Film opowiada o wydarzeniach na kolonii dla nastoletnich graczy, podczas której uczestnicy wpadają w trans i nie są w stanie zakończyć gry. Wówczas wychowawcy odcinają im internet, co staje się początkiem wydarzeń, w ramach których twórca eksploruje chłopięcą świadomość i podświadomość poprzez choreografię, taniec i proces grupowy.

Tegoroczna, jubileuszowa 25. edycja Tallinn Black Nights Film Festival odbyła się od 12 do 28 listopada. Historia imprezy sięga 1997 roku. Od tego czasu Tallinn Black Nights Film Festival stał się jednym z największych w Europie Północnej i najbardziej popularną platformą branżową regionu, goszcząc ponad 1000 gości i delegatów branżowych oraz ponad 160 dziennikarzy.
MR
Tallinn Black Nights Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2021
Zobacz również
Laureaci 15. Sputnika
Konferencja w Serocku (II). Głos pokolenia, w który warto inwestować
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll