PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.04.2012
TVP Kultura wyłoniła laureatów Gwarancji Kultury 2012 – dorocznych nagród przyznawanych najważniejszym i najciekawszym polskim artystom.

Nagrody zostały przyznane w dziewięciu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, rock i inne..., Sztuki wizualne. Tegoroczne Gwarancje Kultury wzbogaciły się o nowe kategorie: Wydarzenie w sieci i Menedżer kultury. Przyznana została także Supergwarancja za „Wydarzenie Roku”.

W kategorii Film zwyciężył Paweł Kloc, reżyser i producent, autor nagradzanej "Kołysanki z Phnom Penh". Jury przyznające wyróżnienia tak argumentowało swój wybór: "Za najwybitniejszy polski pełnometrażowy dokument ostatnich lat. Za bezkompromisowość artystyczną i sukces realizacyjny mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży filmowej. Za odwagę podróży do jądra ciemności." Przypomnijmy, że rok temu nagrodę w kategorii filmowej otrzymał Bartosz Konopka, którego "Lęk wysokości" miał niedawno swoja kinową premierę.


Kadr z filmu "Kołysanka z Phnom Penh", reż. Paweł Kloc, fot. polishdocs.pl

"Kołysanka..." to historia Ilana, Izraelczyka, który zamieszkał w Kambodży i związał się z młodą Khmerką. By zarobić na utrzymanie rodziny, zajmuje się wróżeniem z kart tarota na ulicach Phnom Penh. Jednak różnice kulturowe oraz trudny charakter partnerki dają mu się coraz bardziej we znaki. Co trzyma go w pozbawionym perspektyw, obcym kraju? Poczucie odpowiedzialności za los rodziny czy może całkiem inne okoliczności? Paweł Kloc rysuje "portret mężczyzny uwięzionego pomiędzy realizmem a naiwnością, którego pragnienie miłości bezlitośnie zderza się ze społeczeństwem skorumpowanym przez masową prostytucję" - napisano w magazynie DOX. 

Film Pawła Kloca został pokazany na międzynarodowych festiwalach, w tym na najbardziej znaczących w świecie kina: Hot Docs w Kanadzie, Vision Du Réel w Szwajcarii, Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii, a także na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie został laureatem Srebrnego Rogu (dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego) oraz Srebrnego Lajkonika (dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w konkursie polskim).

W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymała Aleksandra Kurzak, śpiewaczka operowa. Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy otrzymał nagrodę w kategorii Literatura, za zbiór opowiadań „Grochów”, książkę o losie i czasie, który dla każdego jest dokładnie odmierzony. Za niezwykły język – jego plastyczność i precyzję. Za literacką próbę przypomnienia, że śmierć jest częścią życia.

Nagroda TVP Kultura w kategorii: Jazz, rock i inne... przypadła grupie wokalnej sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich – Ballady i Romanse. Za inspirowany twórczością Czesława Miłosza album „Zapomnij”, który pokazuje, jak nowocześnie i oryginalnie wykonywać poezję śpiewaną.

W dziedzinie Teatr zwyciężył: Janusz Opryński: za znakomitą adaptację „Braci Karamazow” w Teatrze Provisorium w Lublinie – przedstawienie, które przywołuje „przeklęte problemy” Dostojewskiego, by skonfrontować je z wiarą i niewiarą współczesnego widza.

Managerem kultury został Artur Rojek za OFF Festival w Katowicach. Za OFFensywne myślenie i stworzenie imprezy muzycznej, podczas której niezrażony trudnościami od lat prezentuje najciekawsze zespoły i wydarzenia z muzycznego offu. W kategorii Sztuki wizualne zwyciężyła Anda Rottenberg: za berlińską ekspozycję „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” – pierwszą wystawę obrazującą historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa.

Nagroda TVP Kultura w kategorii Wydarzenie w sieci otrzymał Projekt Warszawiak. Muzyczny hołd złożony ulicznym artystom przez Łukasza Garlickiego i spółkę oraz twórców teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka”, Krzysztofa Skoniecznego i Marcina Starzeckiego. Za stworzenie największego hitu muzycznego polskiego Internetu roku 2011, umiejętnie łączącego warszawskie tradycje z nowoczesną technologią.

Wydarzeniem roku wg TVP Kultura została książkę „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsowej.


EJ
tvp.info
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Damięcki: Od rosyjskiej publiczności warto się uczyć
Dzięki Film Spring Open do Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll