PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.04.2012
Festiwal czeskich filmów Finále Plzeň odbędzie się w dniach 22-28 kwietnia w Pilźnie. To już 25 edycja jednego z najstarszych czeskich festiwali filmowych, w którym filmy rywalizują o nagrodę Złotego Zimorodka (Zlaty ledňáček).
 
Pierwsza odsłona miała miejsce w 1968 roku (festiwal został wznowiony w 1991 roku po 20 letniej przerwie).  Finále to przede wszystkim przegląd pełnometrażowych filmów czeskich, który organizatorzy poszerzyli kilka lat temu również o filmy dokumentalne.  Podczas festiwalowego tygodnia widzowie mają okazje zapoznać się z najciekawszymi czeskimi produkcjami z ostatniego roku oraz wybranymi dokumentami.  Interesującym elementem są również imprezy towarzyszące dzięki którym widz ma możliwość  konfrontacji współczesnego kina ze starszymi filmami a także spotkań z reżyserami i dyskusji nie tylko o już zrealizowanych produkcjach, ale również planami na przyszłe filmy i wszelkie tematy związane z czeską kinematografią. Dodatkowo organizowane są koncerty i  wystawy dzięki czemu Pilzno żyje tym filmowym świętem przez cały tydzień.W tym roku organizatorzy wprowadzają nowy element festiwalu, jakim będzie przegląd kina zagranicznego.  Pierwszym „gościem honorowym“ będzie kino polskie i  w związku  z tym na festiwalu pojawi się kilka zarówno starszych jak i nowszych polskich produkcji filmowych. Głównym punktem jest przegląd filmów Janusza Majewskiego. W tym cyklu zostaną pokazane „Zaklęte rewiry“ (1975) „Czarny wąwóz“(1989)oraz „Mała matura“ (2010). Poza tym będzie można również zobaczyć „Barwy ochronne“ (1976) Krzysztofa Zanussiego, który jest także członkiem tegorocznego jury.
Jeśli chodzi o nowe polskie filmy to w ramach festiwalu będą wyświetlane: „Lęk wysokości“ (reż. Bartosz Konopka), „Sala samobójców“ (reż. Jan Komasa), „Uwikłanie“ Jacka Bromskiego oraz „Wymyk“ Grzegorza Zglińskiego. Polska obecność na festiwalu nie kończy się na projekcjach filmowych. Odbędą się także trzy polsko-czeskie dyskusje panelowe dotyczące finansowania kinematografii, procesu dystrybucji filmów w obu krajach oraz funduszach regionalnych w Polsce i sytuacji w czeskich regionach.  Dodatkowo jedna z wystaw towarzyszących festiwalowi będzie poświęcona Zofii Nasierowskiej-Majewskiej, zmarłej niedawno żony Janusza Majewskiego, autorki zdjęć wielu znanych ludzi ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury.

Festiwal Finále Plzeň od 22 do 28 kwietnia w kinie Elektra w Pilźnie. Szczegółowy program na http://www.festivalfinale.cz/cz/program/
Wystawa prac Zofii Nasierowskiej-Majewskiej od 22 kwietnia do 1 maja.
Marcin Talarczyk
korespondencja z Czech
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
"Pani minister tańczy" na Chłodnej 25
Oni wybiorą w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll