PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.12.2011
Dobiega końca drugi rok spotkań z Akademią Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. 15. grudnia zamknie go pokaz niemiecko-irańskiego filmu „Zielona rewolucja”, będącego dokumentalną rekonstrukcją rebelii w Iranie z roku 2009. Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie m.in. Marek Kęskrawiec, autor książki „Czwarty pożar Teheranu” i uczestnik opisywanej w dokumencie rewolucji.

Zielona rewolucja miała miejsce w maju 2009 r. i wiązała się z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Kontrkandydat urzędującego prezydenta Ahmadineżada, Musawi, cieszył się bardzo dużym poparciem społecznym, ale dzień wyborów przyniósł rozczarowanie. Głosowanie było fałszowane na ogromną skalę, co podcinało skrzydła pragnącym zmian w Iranie. Musawi trafił do domowego aresztu, doszło do zamieszek, w których demonstranci padli ofiarą brutalnej reakcji sił porządkowych. Protesty zostało gwałtownie stłumione w zarodku, co próbuje dla nas odtworzyć prezentowany film. Twórcy sięgają w „Zielonej rewolucji” do rozmów ze świadkami zdarzeń, ale także do specyficznej formy archiwaliów: amatorskich nagrań z zamieszek, rejestrowanych kamerami telefonów komórkowych, ale także do animacji. Te ostatnie pomagają zrekonstruować pojawiające się w trakcie rewolucji wpisy z blogów i z twittera.


"Zielona rewolucja", fot. AFD "MovieWro"

Jaki obraz Iranu i niedawnej rewolucji przynosi nam pokazywany film? Do jakiego stopnia, po niecałych dwóch latach od starć, dokument jest aktualny? Dyskusja po filmie dotyczyć  będzie tych kwestii, ale także tego, czym różni się kino irańskie tworzone na emigracji ("Persepolis" Marjane Satrapi, „Zielona rewolucja” Ahadiego czy "Kobiety bez mężczyzn" Shirin Neshat) od tego, które powstaje w kraju i jego reprezentatywnym przykładem jest "Rozstanie" Farhadiego, wyświetlane niedawno w polskich kinach. Rozmówcy podejmą też próbę zastanowienia się nad zagadnieniem rozszczepienia medialnych przekazów w nurcie oficjalnym i mediów niezależnych. Okazją do tego może być to, co działo się w Polsce po marszach z 11. listopada, kiedy obie strony (Kolorowa niepodległa i Marsz niepodległości) wyraźnie zaznaczały, że „głównonurtowe” media nie pokazywały prawdy i rzetelną relację z tego dnia można znaleźć u nich. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Adam Kruk, a udział potwierdzili już: Marek Kęskrawiec, reportażysta, autor książki „Czwarty pożar Teheranu”, który pisał dla „Newsweeka”, a trakcie Zielonej Rewolucji był w Iranie oraz Przemysław Witkowski, wrocławski poeta, biorący z kolei udział marszu Kolorowej Niepodległej 11 listopada.

AFD „MovieWro” to cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym, poprzedzone prelekcją i sfinalizowane dyskusją. Od października pokazy odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym (dawne „Kino Warszawa”). Organizatorami są Fundacja Visionica i Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”, a partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Silesia Business & Life.
GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2011
Zobacz również
Laureaci Plus Camerimage w kinie Atlantic
Plus Camerimage’11: Rachunek sumienia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll