PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Dziś początek 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. W konkursach najważniejszej imprezy filmowej w Rosji rywalizować będą "Drogówka" Wojtka Smarzowskiego oraz "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego.

Kierowany od 13 lat przez słynnego reżysera Nikitę Michałkowa, istniejący od 1959 roku festiwal należy do grona najważniejszych imprez filmowych na świecie. Zakwalifikowana do Konkursu Głównego tegorocznej edycji "Drogówka" o główną nagrodę festiwalu - statuetkę Złotego Św. Jerzego dla najlepszego filmu - powalczy z 15 innymi produkcjami z całego świata, które oceni Jury pod przewodnictwem irańskiego reżysera Mohsena Makhmalbafa. Startujący w Konkursie Dokumentów "Ojciec i syn" będzie miał sześciu konkurentów.



Poza tym w programie moskiewskiego festiwalu znalazło się miejsce dla dwóch innych polskich produkcji. W pozakonkursowej sekcji Around the World zaprezentowane zostanie "Ostatnie piętro" Tadeusza Króla. Na spotkanie z publicznością w stolicy Rosji wyleciała już ekipa filmowa wraz z grającym główną rolę Januszem Chabiorem. Natomiast w sekcji Wild Nights widzowie festiwalu zobaczą dokument Michała Marczaka "Fuck For Forest".

Moskiewska impreza jest szczęśliwa dla Polaków, którzy trzykrotnie wracali stamtąd jako zdobywcy Grand Prix: w 1975 Andrzej Wajda za "Ziemię obiecaną", w 1979 roku Krzysztof Kieślowski za "Amatora", a w 2000 roku Krzysztof Zanussi za "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową".

W ostatnich latach polskie filmy startowały w konkursie i choć nie sięgały po główną nagrodę, to jednak nie pozostały niezauważone. W 2009 roku nagrodę moskiewskiej publiczności otrzymała "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka. Rok później laur dla najlepszego reżysera przypadł Janowi Kidawie-Błońskiemu za film "Różyczka", zaś "Rewers" Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji "Perspectives". Dwa lata temu z nagrodami z Moskwy wrócił film Feliksa Falka "Joanna", który spodobał się rosyjskim dziennikarzom, a grająca w nim Urszula Grabowska została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. W 2002 roku wyróżnienie FIPRESCI za "Suplement" otrzymał Krzysztof Zanussi.

Polscy filmowcy równie często zasiadają także w Jury moskiewskiego festiwalu. W ostatniej dekadzie udział w jego pracach brali m.in. Paweł Pawlikowski, Karolina Gruszka, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Andrzej Żuławski.

35. edycja MFF w Moskwie potrwa do 29 czerwca.


RP
moscowfilmfestival.ru
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2013
Zobacz również
Sopot Film Festival 2013
Krzysztof Gierat szefem jury w Karlowych Warach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll