PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trójka miłośników kina i podróży chce przemierzyć busem Amerykę Południową, wyświetlając dokumentalne filmy Tony Halika i animacje łódzkiego studia Se-ma-for. Przygotowania do wyprawy Cinemaya Panamericana rozpoczną 15 listopada z Meksyku.

- Pomysł na wyprawę zrodził się kilka lat temu, kiedy przez moje ręce przewinęły się zdjęcia z konkursu Word Press Photo. Pośród fotografii znalazły się portrety wpatrzonych w wielki ekran kina plenerowego Hindusów. Od razu po obejrzeniu nagrodzonego materiału zrozumiałem że interakcja z ludźmi poprzez kino obwoźne jest czymś czego chciałbym doświadczyć osobiście - wspomina na stronie projektu Szymon Stawski, pomysłodawca wyprawy i doświadczony podróżnik, który odwiedził już ponad 30 krajów świata. Do udziału w Cinemaya Panamericana zaprosił Piotra Bobińskiego – operatora kamery i montażystę z łódzkiej Filmówki, Bogumiłę Bibel - studentkę łódzkiej ASP, która będzie pełnić rolę fotografa i  „dyrektor” obwoźnego kina oraz Agnieszkę Kanię, która zajmie się logistyką wyprawy. Ich mieszkaniem i montażownią na sześć miesięcy stanie się wysłużony bus, który zamierzają zakupić w Meksyku i zaadaptować. W tym celu Szymon i Piotr udali się właśnie w podróż do Ameryki Południowej.



Przygotowując się do wyprawy Szymon ze przyjaciółmi uważnie przeczytali relacje Tony'ego Halika i po rozmowach z Elżbietą Dzikowską postanowili, że będzie on patronem wyprawy i że podążą jego śladami. Żeby oddać mu hołd, wyświetlą jego filmy jako danie główne plenerowego kina. Całość uzupełnią animacjami, bo widzami mają być też dzieci. Bajki, które mówią językiem uniwersalnym, zachwycają formą, są kultowe lub unikatowe. Wybrali Se-ma-fora. Mieszkańcy Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Argentyny i Chile obejrzą więc przygody Misia Uszatka, filmy z serii "Zaczarowany ołówek" oraz krótkometrażowe "Caracas" i "Danny Boy".


Plan "Misia Uszatka", fot. Rafał Czekajewski - Facebook

- Realizując projekt, chcemy zbadać zmiany w małych społecznościach Majów, Azteków oraz Inków, jakie zaszły przez trzydzieści lat od wydarzeń opisanych przez Halika. W jaki sposób ewoluowały zwyczaje tych społeczności? Czy ich kultury są bardziej dostępne dla świata zachodniego? Czy miejsca zwiedzane przez słynnego polskiego podróżnika są współcześnie bardziej, czy mniej oblegane przez turystów? Jak wygląda w XXI wieku świat prastarych kultur? - mówią pomysłodawcy Cinemai. - Mamy nadzieję, że projekcje i wspólne doświadczanie filmów zadziała na zasadzie „kulturowego lustra”, w którym zarówno my – podróżnicy, jak i społeczności lokalne, z którymi będziemy się stykać, ujrzą dynamikę zachodzących we współczesnym świecie zmian - dodają.

Zwieńczeniem projektu Cinemaya Panamericana będzie film dokumentalny zrealizowany podczas podróży. W trakcie wyprawy prowadzony będzie również blog, na którym regularnie pojawiać się będą relacje i fotografie z miejsc, które odwiedzą.


RP
cinemaya.pl / portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.11.2012
Zobacz również
Pierwszy Festiwal Polskich Filmów w Australii przeszedł do historii
Muranów pokaże kandydatów do nagrody LUX 2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll