PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W trakcie 17. Forum Kina Europejskiego Cinergia, jury festiwalowe wyłoni zwycięzców konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Munka. W tegorocznej edycji nominowano 11 filmów. Laureaci za najlepszy Polski Debiut Reżyserski i Operatorski wezmą udział w konkursie międzynarodowym na Najlepszy Debiut Europejski oraz powalczą o Nagrodę Kryształowej Łódki.

Konkurs wznowiono w zeszłym roku po 6-letniej nieobecności − w 90. rocznicę urodzin reżysera „Eroiki” (16 października) oraz 50. rocznicę jego śmierci (20 września). Nagroda im. Andrzeja Munka wspiera i promuje ambitne, wartościowe poszukiwania artystyczne młodych polskich filmowców. Statuetka przyznawana jest za najlepszy debiut reżyserski oraz operatorski. Konkurs istnieje od 1965 roku. Laureatami nagrody są m.in. Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski i Andrzej Żuławski. Organizatorem jest PWSFTviT we współpracy z kinem Charlie. Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.


Kadr z filmu "Eroica" Andrzeja Munka

Kategoria: Najlepsza Reżyseria

1.    "Być jak Kazimierz Deyna"Anna Wieczur-Bluszcz
2.    "Bez wstydu" - Filip Marczewski
3.    „Big love” - Barbara Białowąs
4.    "Dzień kobiet" - Maria Sadowska
5.    "Lato w mieście" - Agnieszka Gomułka
6.    "Nad życie"Anna Plutecka-Mesjasz
7.    "Sanctuary" - Norah McGettigan
8.    "Ścinki"Magdalena Gubała, Szymon Uliasz
9.    „Trzy siostry T” - Maciej Kowalewski


Kategoria: Najlepsze Zdjęcia

1.    „Big love” - Bartosz Piotrowski
2.    "Lato w mieście" - Sławomir Orman
3.    "Sekret" - Kuba Kijowski
4.    "Ścinki" - Piotr Michalski
5.    „Trzy siostry T” -  Hubert Komerski
6.    "Zabić bobra" - Michał Pakulski

Jury Konkursu A. Munka

Przewodniczący Jury: Piotr Szulkin
reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, aktor, plastyk, prozaik, pedagog, profesor łódzkiej Szkoły Filmowej. Urodzony w 1950 r. W 1969 r. ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Warszawie. Zrealizował ponad 30 realizacji i otrzymał ponad 50 nagród, w większości międzynarodowych. Za pełnometrażowy debiut reżyserski „Golem” otrzymał m.in. Nagrodę im. Andrzeja Munka oraz nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rozgłos przyniosły reżyserowi kolejne trzy filmy „Wojna światów – następne stulecie”, „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” oraz „Ga, ga. Chwała bohaterom” składające się wraz z filmem „Golem” w tetralogię. Piotr Szulkin ma na koncie jeszcze dwa pełnometrażowe filmy fabularne: „Femina” i „Ubu król” oraz szereg filmów krótkometrażowych, obsypanych nagrodami, m.in. „Mięso”, a także przedstawienia Teatru Telewizji. Pracował również nad spektaklami teatralnymi, opublikował szereg esejów w prasie literackiej oraz książki: „O-bi, o-ba i inne prawdziwe nowele filmowe”, „Ga, ga – Szpital”, „Socjopatia”, „Epikryza” oraz „Życiopis”.

Jagoda Szelc
studentka Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2006 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu i uzyskała dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej, multimediów oraz aneks z rysunku. Była stypendystką Aristotle University of Thessaloniki, School of Visual and Applied Arts. Od 2009 r. studentka Wydziału Reżyserii PWSFTviT.

Maria Zmarz–Koczanowicz
reżyserska i scenarzystka filmowa i teatralna, pedagog, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, od 2008 r. Prodziekan Wydziału Reżyserii PWSFTviT. Ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu, a także reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zrealizowała dziesiątki filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach, w tym m. in. „Urząd”, „Jestem mężczyzną”, „Zamień mnie w długiego węża”, „Pokolenie 89”, „Kocham Polskę”, „Dworzec Gdański”, „Zwyczajny marzec”. Reżyserowała także przedstawienia Teatru Telewizji oraz zrealizowała film fabularny „Kraj świata”. W 2010 r. uzyskała tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuki filmowej.

Ryszard Lenczewski
operator i reżyser filmowy, pedagog, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, od 2008 r. Prodziekan Wydziału Operatorskiego PWSFTviT. Urodzony w 1948 r. w Miłkowie. W 1974 r. ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi, dyplom uzyskał w 1975 r. Zrealizował jako operator obrazu ponad 50 filmów fabularnych oraz seriale TV, w tym m. in. „Nad rzeką, której nie ma”, „Przypadek” Pekosińskiego”, „Boża podszewka”, tryptyk „U Pana Boga za…”, „Last Resort”, „Anna Karenina”, „My Summer of Love”, „Margaret”, „La Femme du Veme”. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą, m. in. Nagrodą Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na Międzynarodowym Festiwalu Operatorów Filmowych "Manaki Brothers", nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. W 2010 r. uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej.

Adam Woronowicz
aktor teatralny i filmowy, pedagog, wykładowca Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Urodzony w 1973 r. w Białymstoku. W 1997 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1997-2001 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Od 2001 r. aktor stołecznego Teatru Powszechnego. Występował u najlepszych polskich reżyserów teatralnych, m. in. u Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny i Anny Augustynowicz. Jest laureatem licznych nagród teatralnych (w tym prestiżowego Feliksa Warszawskiego), a także dwukrotnie Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za role w Chrzcie” i „Rewersie”. Serca szerokiej publiczności podbił rolą księdza Jerzego Popiełuszki w „Popiełuszko. Wolność jest
w nas”, a ostatnio  Adama Miauczyńskiego w „Baby są jakieś inne”.

Magnus von Horn
reżyser i scenarzysta filmowy. Urodzony 1983 r. w Göteborgu, Szwecja. W latach 2002-2003 studiował teorię filmu na Uniwersytecie w Göteborgu.
W latach 2003-2004 pracował jako asystent przy realizacji szwedzkich produkcji filmowych. W 2011 r. ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego krótkometrażowe filmy: „Radek”, „Mleczaki”, „Odlot”, „Echo” oraz dyplomowy „Bez śniegu”, były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Obecnie przygotowuje swój debiut fabularny „The Here After”.

Bartosz Świniarski
student Wydziału Sztuki Operatorskiej łódzkiej Szkoły Filmowej. Urodzony w 1983 r. w Tarnobrzegu. Ukończył projektowanie graficzne w Łodzi, w latach 2005-2008 studiował fotografię w PWSFTviT. Od 2009 roku student Wydziału Sztuki Operatorskiej PWSFTviT.


EJ
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2012
Zobacz również
"Jesteś Bogiem" i "Dzień kobiet" w Cottbus
People's Jury o filmach konkursowych Pięciu Smaków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll