PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
12 polskich debiutów powalczy o nagrody w konkursie 31. Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film". Niektóre z nich to międzynarodowe premiery. Festiwal rozpocznie się już 10 września.

"Młodzi i Film" to największy festiwal filmowy, podczas którego obejrzeć można debiuty polskich filmowców, w dwóch konkursowych sekcjach: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, wśród których prezentowane są filmy fabularne, animowane, dokumentalne, a także etiudy studenckie.


"Dziewczyna z szafy", fot. MiF

Podczas tegorocznej edycji imprezy swój debiut w kinie głównego nurtu zaprezentuje między innymi Bodo Kox, jeden z najważniejszych reżyserów polskiego filmu offowego. Koszaliński pokaz "Dziewczyny z szafy" będzie międzynarodową premierą filmu. Premierowe pokazy będą też miały inne filmowe debiuty: "Trzy siostry T." Macieja Kowalewskiego i "Heavy Mental" Sebastiana Buttnego.

Po raz pierwszy na polskich ekranach zaprezentowane zostanie "Sanctuary" w reżyserii Norah McGettigan z Janem Fryczem w jednej z głównych ról, a także filmy oczekujące na kinowe premiery: "Być jak Kazimierz Deyna"
Anny Wieczur-Bluszcz, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej oraz "Ścinki" w reżyserii Magdaleny Gubały i Szymona Uliasza.


"Trzy siostry T", fot. MiF

W festiwalowym przeglądzie wezmą też udział obrazy znane z dużego ekranu: "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Big Love" Barbary Białowąs, "Yuma" Piotra Mularuka, dokumentalno-animowana "Droga na drugą stronę" Anci Damian oraz "Nad życie" w reżyserii Anny Pluteckiej-Mesjasz.
 
W konkursie filmów krótkometrażowych koszalińska publiczność będzie mogła obejrzeć filmy i etiudy nagradzane już na polskich i zagranicznych festiwalach, wśród nich: "Taki typ ptactwa" Małgorzaty Goliszewskiej, "Mój dom" Magdaleny Szymków i "Samotność dźwięku" Jacka Piotra Bławuta.

W jury oceniającym polskich debiutantów zasiądą wybitni polscy artyści, m.in: Jan Jakub Kolski, Leszek Dawid, Ryszard Jaworski, Katarzyna Herman i Kamil Polak. Oprócz nich nagrody przyznawać będą dziennikarze: Michał Komar i Jacek Rakowiecki.

Poza pokazami konkursowymi przygotowano także liczne projekcje specjalne. Koszalińska publiczność obejrzy filmy festiwalowych jurorów: "Jesteś bogiem" Leszka Dawida o Paktofonice i "Pogrzeb kartofla" Jana Jakuba Kolskiego. Prócz nich prezentowane będą najciekawsze debiuty z zagranicy: świetny "Misiaczek" Madsa Matthiesena, "Generation P." Wiktora Ginzburga i "Punk’s Not Dead" Vladimira Blazevskiego oraz debiuty wielkich mistrzów kina: "Dziecko wojny" Andrieja Tarkowskiego, "Pojedynek na szosie" Stevena Spielberga i kultowe "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza.


Konkursowe "Ścinki", fot. MiF

Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę imprez towarzyszących: dyskusje panelowe, retrospektywy, koncerty, wystawy, warsztaty filmowe, a także dyskusje twórców z publicznością odbywające się w cyklu "Szczerość za szczerość".

Festiwal "Młodzi i Film" jest największą imprezą filmową, na której prezentowane są polskie debiuty. To w Koszalinie debiutowali Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Zanussi. W ostatnich latach Festiwal pierwszy pokazał światu osławione potem debiuty: "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, "Chaos" Xawerego Żuławskiego, "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Moją krew" Marcina Wrony i "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza.

12 polskich debiutów powalczy o nagrody 31. Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film", który odbędzie się w dniach 10-15 września.


Ostatnia aktualizacja:  9.09.2012
Zobacz również
Animowane pudełko wspomnień
Agnieszka Holland odbierze nagrodę CineFest
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll