PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 24 marca 2023 na ekranach kin można oglądać kryminał "Święty" Sebastiana Buttnego, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historię śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u.
Akcja filmu dzieje się wiosną 1986 roku. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne….

 
Święty to więcej niż kryminał, chociaż posiada wszystkie cechy tego gatunku. 20 marca ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry. Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki... W trakcie śledztwa rozgrywają są trzy równoważne wątki. "Akcja rozgrywa się wiosną 1986 roku. Tamta Polska to symboliczny obraz wielkiego, opuszczonego placu budowy pogrążonego w chaosie. Czy tak wiele zmieniło się od tamtego czasu? Współczesny widz przekona się, że cały czas żyjemy w tym samym kraju, w którym, choć istnieją wielkie podziały, to jeszcze więcej nas łączy" - piszą twórcy filmu.


"Święty", fot. TVP Dystrybucja - Rafał Pijański

Reżyserem filmu jest Sebastian Buttny, absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, doktor w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej, laureat prestiżowej nagrody im. Andrzeja Munka za pełnometrażowy debiut fabularny „Heavy Mental”, którego światowa premiera miała miejsce podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2013 roku. Jest zdobywcą m.in. Brązowego Dinozaura na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda” w Krakowie za kreacyjny dokument „Cezary w miastach”.

"Święty", fot. TVP Dystrybucja - Rafał Pijański

W roli Andrzeja Barana zobaczymy Mateusza Kościukiewicza, partneruje mu Lena Góra. W filmie zagrali również m.in. Leszek Lichota, Michał Włodarczyk, Dobromir Dymecki. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Gutt PSC, za scenografię Elwira Pluta a za kostiumy Maja Skrzypek i Agata Dziurgot. Kierowniczką produkcji jest Olga Bieniek a autorem muzyki Peter Pejtsik. Producentką filmu jest Izabela Kiszk-Hoflik (IKH Pictures Production), a koproducentami - Wojciech Widelski, László Kántor, Zsuzsa Kulcsár, Robert Banasiak, Jarosław Perduta. W koprodukcję zaangażowały się takie filmy, jak Telewizja Polska S.A., Centrum Technologii Audiowizualnych (Wrocław), Mátrix Film (Saint Film Kft), Dolnośląskie Centrum Filmowe. Film jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejny w tym sezonie tytuł, za którego rozpowszechnianie odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

"Święty", fot. TVP Dystrybucja - Rafał Pijański

WRÓB
TVP
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2023
Zobacz również
100-lecie Warner Bros. Obejrzyj największe klasyki!
"Roving Woman": debiut Michała Chmielewskiego z Leną Górą i Johnem Hawkesem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll