PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.10.2022
Zrealizowana w ramach programu Trzydzieści Minut krótkometrażowa komedia „Kamień” Bartosza Kozery uznana została najlepszym zagranicznym filmem Marrakech Short Film Festival w Maroku. To już kolejna nagroda dla tej produkcji Studia Munka SFP.
Tytułowy "Kamień" to głaz znajdujący się w położonym niedaleko klasztoru parku. Pewnego dnia oparta o jego powierzchnię, niepełnosprawna siostra Zofia doświadcza cudu – zostaje uzdrowiona, może porzucić wózek inwalidzki i stanąć na własnych nogach. Jej przełożeni postanawiają podjąć starania, by Watykan uznał to zdarzenie za boską interwencję. Na ekranie w siostrę Zofię wciela się Irena Melcer, a partnerują jej Katarzyna Herman, Andrzej Walden, Andrzej Dębski oraz Krzysztof Materna.

Organizowany od 2021 roku Marrakech Short Film Festival stawia sobie za cel promowanie młodego kina i jego konfrontację z publicznością stwarzając przestrzeń do rozmów z zapraszanymi twórcami z całego świata. Zdaniem Jurorów tegorocznej edycji marokańskiego festiwalu komedia Bartosza Kozery umiejętnie łączy sarkazm z głębokim spojrzeniem na sprawy duchowości i wiary. Dlatego też postanowili uhonorować reżysera statuetką Coup De Coeur, której nazwę przetłumaczyć można jako „miłość od pierwszego wejrzenia”.
'
Bartosz Kozera z nagrodą, fot. MSFF

To nie pierwszy raz, gdy film Bartosza Kozery podbija jurorskie serca. Za scenariusz filmu Bartosz Kozera otrzymał Wyróżnienie na Festiwalu Script Fiesta 2017. W 2021 roku film uhonorowany został I nagrodą na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Złotym Gronem Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, czterema statuetki na Gosh! Film Festival w Paryżu (dla najlepszego filmu, reżysera, scenarzysty oraz wyróżnienie specjalne „Cinéma des Potes”) oraz Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Jeonju w Korei Południowej. W 2022 roku "Kamień" zdobył statuetkę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Vancouver Polish Film Festival oraz Nagrodę Dziennikarzy festiwalu Long Story Short we Wrocławiu. We wrześniu 2022 roku doszły do nich dwie nagrody Independent Shorts Awards – dla najlepszego filmu oraz dla najlepszej obsady.

Autorem zdjęć do „Kamienia” jest Tomasz Gajewski. Scenografię stworzyła Agnieszka Małgorzata Bąk. Za kostiumy odpowiadała Kamila Zabłocka. Muzykę skomponował Hubert Zemler. Montaż filmu jest dziełem Magdaleny Chowańskiej – laureatki nagrody za montaż na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
 
"Kamień", fot. SFP

  "Kamień" został wyprodukowany w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stałym partnerem programu jest Telewizja TVN. Za produkcję wykonawczą „Kamienia” odpowiadała Wiola Łabędź (No Drama Production). Koproducentami filmu były firmy Coloroffon, Halo Studio i MX35.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2022
Zobacz również
Zobacz plakat „Silent Twins”
W Warszawie odbyły się warsztaty SOFA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll