PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  15.01.2012
Aktor Krzysztof Globisz kończy w 16 stycznia 55 lat. Jest jednym z najbardziej zajętych aktorów – podczas ostatnich kilkunastu miesięcy zagrał m.in. w „1920. Bitwie Warszawskiej” Jerzego Hoffmana, „Uwikłaniu” Jacka Bromskiego”, „Nie tym człowieku” Pawła Wendorffa, „Milczenie jest złotem” Ewy Pytki, „80 milionach” Waldemara Krzystka.
Wkrótce zobaczymy go w filmie Artura Więcka „Barona” , adaptacji książki Beaty Pawlak „Motylek”. Film nosi znaczący tytuł „Wszystkie kobiety Mateusza”, a Globisz gra rolę tytułową. „Moją żonę gra Teresa Budzisz-Krzyżanowska. W życiu Mateusza są też inne kobiety w różnym wieku – dojrzałe i bardzo młode. Powiedziałbym nawet... za młode”, śmieje się aktor. (wp.pl)


Krzysztof Globisz, fot. AKPA

"Należy do aktorów o ujmującym scenicznym sposobie bycia. Ma w sobie wiele liryczności. Ale potrafi grać ostro, wręcz brawurowo" - napisano o Globiszu na portalu Instytutu Adama Mickiewicza, Culture.pl. On sam do aktorstwa podchodzi z pokorą i szacunkiem. Swoim studentom często opowiada anegdotę: „W Hollywood naprzeciwko Kodak Theatre, czyli miejsca gdzie wręczają Oscary, znajduje się mnóstwo sklepików z pamiątkami. Wszedłem do jednego z nich, w którym można było kupić pamiątkowego Oscara. Mężczyzna, który tam sprzedawał, zorientował się po moim akcencie, że nie jestem Amerykaninem. Kiedy usłyszał, że pochodzę z Polski, zapytał: ‘Kim Pan jest w Polsce?’. ‘Jestem aktorem’ - odpowiedziałem. ‘To wiem – on na to - ale, co Pan robi? Ja też jestem aktorem’. (...) Aktorstwo jest niezwykle okrutnym zawodem. Z łatwością może wypluć człowieka.” (wp.pl)

Krzysztof Globisz urodził się 16 stycznia 1957 r. w Siemianowicach Śląskich. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. W tym samym roku debiutował jako aktor teatralny na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, rolą Karla w "Ameryce" Franza Kafki w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.

Jako aktor filmowy Globisz ma w dorobku m.in. role w: "Krótkim filmie o zabijaniu" (1987) Krzysztofa Kieślowskiego - gdzie grał adwokata Piotra, zaangażowanego w sprawę chłopaka skazanego na karę śmierci, "Wszystko, co najważniejsze" (1992) Roberta Glińskiego - gdzie wcielił się w rolę poety Aleksandra Wata, a także "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy (1999), „To ja złodziej” (2000) i "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002) Jacka Bromskiego, "Anioł w Krakowie" Artura Więcka "Barona" (2002), "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego (2003), "Zakochany anioł" Artura Więcka "Barona" (2005), "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej (2007), "Lejdis" Tomasza Koneckiego (2008).


Z Janem Fryczem w "To ja złodziej" Jacka Bromskiego, fot. SF OKO

W 1981 r. został aktorem Starego Teatru w Krakowie, ze sceną tą związany jest do dzisiaj.  Globisz zagrał w ponad stu spektaklach Teatru Telewizji. W 2000 r. otrzymał Złotą Maskę w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora. O jego kreacjach pisano: gra "z ogromną wrażliwością i szczerością aktorską", "emanuje jakąś jasną prostotą i naturalnością, budzi sympatię" (o roli Karla w "Ameryce" wg Kafki, "Kultura" 1980, nr 48); "tak sugestywnie szatański, że trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości", "na przemian drwiący, smutny, poważny, ironiczny, szyderczy i dramatyczny" (o postaci Mefistofelesa we "Wzorcu dowodów metafizycznych", "Teatr" 1985 nr 8 i "Życie literackie" 1985 nr 30).

Globisza można było oglądać także w popularnych serialach telewizyjnych, m.in. w "Czasie honoru", gdzie wystąpił jako Leon Sajkowski, ojciec Leny.

Sam mówi o sobie: "Jestem ciepłym facetem - poklepię po plecach, przytulę" (w wywiadzie dla "Twojego Stylu", 2011 nr 12). Przyznaje też: "Nie jestem potworem, ale jeśli sprawdzimy w słowniku psychologicznym definicję choleryka, wpasowuję się. (...) Człowiek, który dusi w sobie emocje, najczęściej zapada na chorobę ciała, raka, nadciśnienie. Złość, żal, smutek odkładają się. Ja natomiast wymiatam to z siebie. Nie bardzo przejmuję się, jak odbierają mnie inni. Tu chodzi o egoizm i mój komfort psychiczny".

Mówiąc o zawodzie aktora i emocjach związanych z pracą nad rolą, Globisz zaznaczył: "Trzeba być bardzo silnym, żeby nie zwariować. Tak nasycam się rolą, że rodzę w sobie potwora. I ten potwór ma nie tylko swoją świadomość, ale także podświadomość. Jest złożony jak ja. Więc potwór to drugie życie we mnie. Ważne, żeby umieć z niego wyjść na zawołanie, nie dać przejąć kontroli" 

Krzysztof Globisz jest wykładowcą PWST w Krakowie. W latach 2002-2005 był dziekanem Wydziału Aktorskiego, a od 2005 r. pełni funkcję prorektora tej uczelni. 


WRÓB
PAP / Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
"Paparazzi" - każdy z nas jest myśliwym. Wywiad z reżyserem
Janusz Kamiński. Polscy autorzy zdjęć w Hollywood - część I.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll