PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Historia przyjaźni wybitnego fotografa Tadeusza Rolkego i 15-letniego, zafascynowanego fotografią Michała i ich wspólnej podróży po Polsce stały się tematem najnowszego dokumentu Piotra Stasika. Jego "Dziennik z podróży" będzie miał premierę 29 maja podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Tadeusz Rolke, 82-letni mistrz fotografii reportażowej, i 15-letni Michał realizują razem projekt fotograficzny. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.


Kadr z filmu "Dziennik z podróży", fot. YouTube

Im głębiej widz wchodzi w opowiadaną historię, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolkem to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem - i okiem - przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania z czasem ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele i umyśle.

Piotr Stasik, twórca m.in. nagrodzonego na wielu festiwalach dokumentu "Koniec lata" czy "7 x Moskwa", stworzył uniwersalną opowieść o spotkaniu z drugim człowiekiem. "Dziennik z podróży" to także słoneczny i nieśpieszny obraz Polski, dokument o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach. Współautorem zdjęć do filmu - razem z Piotrem Stasikiem - jest Tomasz Wolski.

Film zakwalifikował się do dwóch konkursów Festiwalu: Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego w kategorii filmów średniometrażowych oraz Konkursu Polskiego w kategorii dokumentów.


Kadr z filmu "Dziennik z podróży", fot. YouTube

Pokazy filmu podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

29 maja, godz. 18.00, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34 - pokaz premierowy z udziałem twórców filmu;
29 maja, godz. 9.00, Kino pod Baranami (Sala Czerwona) - pokaz przedpremierowy filmu z udziałem reżysera Piotra Stasika w ramach sekcji Kids & Youth Fest;
1 czerwca, godz. 16.15, kino Mikro, ul. Lea 5 - pokaz z udziałem reżysera filmu Piotra Stasika.

Specjalny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z Tadeuszem Rolkem odbędzie się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 30 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Wystawę zdjęć - Tadeusz Rolke, Michał Gonicki "2 x 15" - prezentującą fotografie, które powstały podczas realizacji filmu "Dziennik z podróży" można oglądać od 26 maja do 1 czerwca w kawiarni Pauza In Garden, Małopolski Ogród Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12).

"Dziennik z podróży" powstał w koprodukcji m.in. Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej; otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

MR
NInA
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2013
Zobacz również
Złoty Hejnał popłynie z Krakowa
Krakowski Festiwal Filmowy: rekomendacje!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll