PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  22.11.2013
Rola Kuby w "Płynących wieżowcach" to jak dotąd jego największy sukces w karierze. Ale potencjał ma ogromny, o czym świadczą jego dokonania w teatrze.

W dramacie "Płynące wieżowce", drugiej fabule w dorobku Tomasza Wasilewskiego (po "W sypialni"), gra młodego chłopaka, który mieszka w jednym mieszkaniu z razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Na studenckiej prywatce poznaje Michała (Bartosz Gelner). Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź, która równocześnie negatywnie oddziałuje na jego relację głównego bohatera z Sylwią... Rola Kuby przyniosła mu nagrodę dla najlepszego aktora na MFF Avvantura w Chorwacji. - Pół roku temu, kiedy przygotowywałem się do roli pływaka w filmie "Płynące wieżowce", przez 3-4 miesiące ćwiczyłem na basenie pod okiem trenera - zdradził niedawno w jednym z wywiadów. Trening się opłacił, bo przy okazji został również mistrzem Polski aktorów w pływaniu (2013). 


Bartosz Gelner, Mateusz Banasiuk i Marta Nieradkiewicz w filmie "Płynące wieżowce". Fot. Alter Ego Pictures.

Mateusz Banasiuk pochodzi z Warszawy. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Teatralnej i synem aktora Stanisława Banasiuka. Ma dryg nie tylko do sportu, ale również do muzyki, a konkretnie do perkusji. Umiejętność gry na tym instrumencie przydała mu się w filmie "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha, gdzie zagrał właśnie perkusistę w młodzieżowej kapeli. Jako muzyk wystąpił również w melodramacie  "Big Love" w reżyserii Barbary Białowąs. Ma też na swoim koncie epizodyczne role w "Pręgach" Magdaleny Piekorz oraz w trójwymiarowym obrazie Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska" (zagrał żołnierza). Jest również utalentowanym aktorem teatralnym, co doceniła jego macierzysta uczelnia, która w ubiegłym roku przyznała mu stypendium im. Janiny Nowickiej-Prokuratorskiej i Stanisława Prokuratorskiego. Mimo młodego wieku (28 lat) Mateusz Banasiuk ma już na swoim koncie nagrodę ZASP za rolę Bani w spektaklu "Stracone zachody miłości" na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymał też prestiżowego "Feliksa Warszawskiego" dla początkującego aktora za rolę Romka w sztuce "Zaklęte rewiry" Henryka Worcella w reżyserii Adama Sajnuka. Na co dzień oglądać na deskach stołecznego Teatru Ateneum. Nie stroni też od występów w serialach (m. in. "Na Wspólnej", "Ojciec Mateusz", "Pierwsza miłość", "Szpiedzy w Warszawie").










 
Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Roman Polański i Janusz Majewski w TVP 2
Trójka laureatów Nagrody "Perspektywy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll