Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W wieku 90 lat zmarł Marian Duszyński, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, montażysta filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Marian Duszyński zawodowo był związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Wytwórnią Filmową Czołówka. Urodził się 30 września 1922 roku w Krakowie. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1948 roku kiedy został zatrudniony w nowopowstałej Generalnej Dyrekcji Filmu Polskiego w wydziale administracyjnym. Później, już jako reżyser filmów dokumentalnych oraz montażysta filmów dokumentalnych i fabularnych związany był zawodowo z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Wytwórnią Filmową Czołówka.
Marian Duszyński. Fot. SFP.
Montażu uczył się w zespole Polskiej Kroniki Filmowej pod okiem Wacława Kaźmierczaka i Lali Niekrasowej-Perskiej, robiąc sklejki montażowe. – Była to czynność bardzo uciążliwa. Trzeba było skrobać taśmę pod sklejką żyletkami czy nożyczkami, których ciągle brakowało, kleić sporządzoną różnej jakości mieszaniną acetonu z octanem amylu (do taśmy łatwopalnej), a na każdy numer PKF składało się około 300 sklejek – wspominał po latach Marian Duszyński. Jest montażystą takich filmów jak "Dezerter" w reżyserii Witolda Lesiewicza, "Gangsterzy i Filantropi" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz serialu "Barbara i Jan". Jest współscenarzystą i reżyserem paradokumentalnego filmu rekonstruującego ostatnie godziny życia generała Karola Świerczewskiego - "Był taki czas". Jako montażysta i reżyser ma na swoim koncie ponad sto filmów dokumentalnych, a wśród nich "Śląsk", "Nad Tatrami" czy "Legia". Zmarł 1 września 2013 roku w Warszawie.
Marian Duszyński był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013
Filmy Morgensterna w łódzkim Kinematografie
Spotkanie "wydawcy filmów" i "reżysera dusz"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024