PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Piotr Mueldner-Nieckowski, Janusz Marynowski, Mirosław Bałka i Jan Englert otrzymali 26 września przyznawaną przez samorząd Mazowsza Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii "dzieło życia" uhonorowano zmarłego w lipcu aktora Andrzeja Łapickiego. 

Nagroda im. Cypriana Norwida przyznawana jest od 2001 roku przez samorząd województwa mazowieckiego
artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. W tym roku nagrodę Dzieło życia za całokształt twórczości kapituła przyznała Andrzejowi Łapickiemu, który zmarł w lipcu tego roku, nie doczekawszy momentu wręczenia nagrody. Podczas uroczystości wręczenia nagród statuetka norwidowska Dzieło życia przekazana została na ręce żony Kamili Łapickiej oraz Zuzanny Łapickiej-Olbrychskiej.


Andrzej Łapicki, fot. Akpa

- Trudno wyobrazić sobie polski teatr i polską kinematografię bez Andrzeja Łapickiego. Zagrał ponad 200 ról w teatrze, filmie i telewizji, wyreżyserował przeszło 100 przedstawień. Obrońca tradycji, mistrz słowa i wielki artysta, którego kilkudziesięcioletnia obecność na scenach Warszawy, zostawiła trwały ślad w historii polskiego teatru - mówił Janusz Fogler, przewodniczący kapituły nagrody im. Cypriana Norwida Dzieło życia.

Jurorzy podjęli decyzję o uhonorowaniu Łapickiego już w czerwcu i zarówno córka, jak i żona zmarłego aktora podkreślały, jak bardzo się z niej cieszył. - Miał wielkie plany, żył intensywnie. Możliwe, że zobowiązania teatralne utrudniłyby mu uczestniczenie w ceremonii wręczenia nagród, tak jak to się stało w przypadku Jana Englerta. Możliwe, że w tej chwili razem odbywaliby jakąś próbę - mówiła Kamila Łapicka.

Próba w Teatrze Narodowym uniemożliwiła Janowi Englertowi osobiste odebranie nagrody w kategorii teatralnej. Otrzymał ją za wystawienie dramatu "Udręka życia" w Teatrze Narodowym w Warszawie. "Udręka życia", nazywana "komedią rodzinną", traktuje przede wszystkim o poszukiwaniu szczęścia, zmaganiach z nużącą codziennością, lęku przed opuszczeniem i zapomnieniem. Autor dramatu - Hanoch Levin - zmarły w 1999 roku Izraelczyk, uznawany jest dziś za jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy.

W kategorii "literatura" nagrodzono Piotra Mueldnera-Nieckowskiego za tom wierszy "Park" (wyd. Aula). Mueldner-Nieckowski to człowiek renesansu - lekarz, wykładowca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i polonistce UW, jest autorem "Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego" (2003) oraz "Wielkiego słownika skrótów i skrótowców" (2007). Od 40 lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, na antenie radiowej ukazało się ponad 60 jego dramatów. Jest autorem powieści "Himalaje" (1979), "Czapki i niewidki" (1980), "Diabeł na placu Zbawiciela" (1990) i zbioru opowiadań "Raz jeden jedyny" (2007). 

W kategorii muzycznej nagroda przypadła Januszowi Marynowskiemu za zorganizowanie festiwalu Szalone
Dni Muzyki "Les Titans" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jako kierownik orkiestry Sinfonia Varsovia, podróżuje z nią po całym świecie, ale też angażuje się w działania artystyczne w Warszawie, gdzie zespół ma stałą siedzibę na Grochowie. Pierwszą edycję Szalonych dni muzyki zorganizował w 2010 roku, rok później, podczas czterech festiwalowych dni drugiej edycji imprezy, odwiedziło ją aż 30 tys. melomanów. Trzecia odsłona Szalonych Dni Muzyki rozpocznie się 28 września.

Mirosław Bałka został tegorocznym laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za wystawę "Fragment" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, na której zebrano jego prace wideo. Bałka jest artystą, który trzykrotnie okazał się najcenniejszym twórcą w rankingu "Kompas Sztuki" sporządzonym na podstawie wskazań ponad 80 polskich galerii. Wystawa "Fragment" została zaprezentowana także w Berlinie, a w przyszłym roku zostanie pokazana w Moskwie.

Celem przyznawania nagród im. Cypriana Kamila Norwida przez samorząd województwa mazowieckiego jest
przede wszystkim promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują po 20 tysięcy złotych, a laureat nagrody za Dzieło życia - 25 tysięcy złotych. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody, przyznawanej od 2001 roku, są: Danuta Szaflarska, Antoni Wit, Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki.
 


KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  27.09.2012
Zobacz również
65. urodziny Wiesława Kluczkowskiego
Filmowy świat według Doroty Kędzierzawskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll