PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
3 czerwca w kinie Kijów.Centrum odbyła się ceremonia wręczenia nagród 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Główne nagrody otrzymały filmy: „Mleczne siostry” (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) "Uwikłani" (Konkurs Polski), "Gambit Odyseusza" (Konkurs Filmów Krótkometrażowych).

Uroczystość poprowadził Maciej Stuhr, który rozbawił zgromadzoną w kinie publiczność między innymi uwagą, że wszystkie konkursowe filmy trwają razem 335 minut, czyli dłużej niż obecność polskiej reprezentacji piłkarskiej na boisku w trakcie EURO 2012.

Nagrodę dla najlepszego projektu na pitchingu Dragon Forum otrzymał projekt "Alleluja i do przodu"

Nagrodę publiczności otrzymała Tamar Tal za film „Zatrzymane w kadrze”,

Nagrodę Stowarzyszenia Twórców Obrazu Fabularnego za najlepsze zdjęcia w filmie 
dokumentalnym ufundowaną przez Studio Produkcyjne ORKA otrzymał Wojciech Staroń za zdjęcia do filmu "Uwikłani" w reżyserii Lidii Dudy,

Nagrodę Studenckiego Jury otrzymały filmy „Ojczyzna albo śmierć" Vitalya Manskiego, „Kronika Oldřicha S.” Rudolfa Šmída oraz "Spacer" Filipa Jacobsona,

Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserię otrzymał Piotr Szczepanowicz za film "Dróżnik", wyprodukowany przez Studio Munka
 
Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A.za najlepsze zdjęcia otrzymał Wojciech Staroń za film "Uwikłani" w reżyserii Lidii Dudy,

Nagroda Don Kichota otrzymał Hallavar Witzo za film "Tuba Atlantic",

Nagroda jury krytyków FIPRESCI otrzymał Arnon Goldfinger za film "Mieszkanie",

Nagrodę dla najlepszego producenta dokumentów i filmów krótkometrażowych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych otrzymał Piotr Furmankiewicz za animację "Drwal",

Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji otrzymał Jacek Petrycki za film "Moje zapiski z podziemia",

Nagrodę prezesa SFP za najlepszy montaż otrzymały filmy "Mój dom" Magdaleny Szymków i "Życie stylem dowolnym" Adama Palenty wyprodukowany przez Studio Munka
 
PRIX EFA dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) otrzymali Vladimir Leschiov i Kaspar Jancis za film „Villa Antropoff”.


"Zatrzymane w kadrze”, fot. KFF

Nagrody w Konkursie Polskim

Wyróżnienie w Konkursie Polskim otrzymał Magnus Gertten za film „Port Nadziei”

Nagrodę Srebrnego Lajkonikadla najlepszego filmu animowanego otrzymał Paweł Dębski za film "Drwal",

Nagrodę Srebrnego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał Jacek Piotr Bławut za film "Samotność dźwięku",

Nagrodę Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu otrzymała Lidia Duda za film „Uwikłani”


"Uwikłani”, fot. KFF

Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych
 
Wyróżnienie otrzymał Adam Palenta za film "Życie stylem dowolnym", wyprodukowany przez Studio Munka

Nagrodę Srebrnego Smoka dla najlepszego filmu animowanego otrzymał Ulo Pikov za film „Pamięć cielesna”,

Nagrodę Srebrnego Smoka dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał Marius Iacob za film "Z dnia na dzień",

Nagrodę Srebrnego Smoka dla najlepszego filmu fabularnego otrzymał Atilla Till za film "Bestia",

Nagrodę Złotego Smoka dla najlepszego filmu otrzymał Alex Lora za film "Gambit Odyseusza".


"Gambit Odyseusza”, fot. KFF

Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych

Wyróżnienie otrzymała Patricia Mortagne za film „Mój tata ciacho”,

Nagrodę Srebrnego Rogu dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał David Fisher za film „Sześć milionów i on”,

Nagrodę Srebrnego Rogu dla reżysera najlepszego średniometrażówego filmu dokumentalnego otrzymała Ida Grøn za film „Dziecko i klaun”,

Nagrodę Złotego Rogu dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał Peter Gerdehag za film „Mleczne siostry”,


"Mleczne siostry”, fot. KFF

52. Krakowski Festiwal Filmowy zakończył się 3 czerwca 2012. Serwis Portalfilmowy.pl był patronem medialnym imprezy.
dd
KFF
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Moje życie nabrało większego sensu dzięki temu filmowi
Kraków: nagroda publiczności dla filmu „Zatrzymane w kadrze”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll