PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.05.2012
Działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka ma powody do dumy. Nie dość, że w konkursie wylądowały filmy debiutantów ze Studia – jak: jeden z faworytów – „Dróżnik”,  „Na św. Wincentego”,  „Basia z Podlasia”, „Gwwizdek”, „Popatrz na mnie”, „Jezioro”, „Noise” czy „Życie stylem dowolnym”, to jeszcze dzisiaj widownia w kinie „Pod Baranami” mogła obejrzeć w pozakonkursowym pokazie 4 kolejne filmy „munkowe”.

"Koleżanki" Sylwestra Jakimowa to opowieść o współczesnych nastolatkach.  Dwie dziewczyny wyruszają w piątkową, wieczorną podróż po mieście. Wystrzałowo ubrane, po dawce alkoholu zwracają na siebie uwagę zachowując się wyzywająco i wulgarnie. Ordynarna rozmowa o chłopakach zdradza kompletną niedojrzałość i osamotnienie bohaterek.  Trudny, pozbawiony złudzeń obraz współczesnych bohaterek nagrodzony został i w Koszalinie, i Gdyni prestiżowymi nagrodami.


"Koleżanki", fot. Studio Munka, SFP

„Serce do walki” Tomasza Matuszczaka jest współczesną, bardzo gorzką i pozbawioną romantycznego piękna historią Romea i Julii.  Współczesną polską Weroną rządzą kibice z dwóch klubów piłkarskich. Maciek i Julka, stoją po przeciwnych stronach futbolowej barykady, a ich miłość rozpoczyna serię tragicznych zdarzeń. Pięknie sfilmowane, niewolne od naiwności kino, urzeka zaskakująco dojrzałymi kreacjami aktorskimi i staranną kompozycją każdego kadru. Plus Marian Dziędziel jako  komentator.


"Serce do walki", fot. Studio Munka

„Jajko
i kura”  to dokument Ewy Podgórskiej, najmłodsze dziecko Studia. W tym filmie rządzą kobiety. Reżyserka rejestruje nieformalne spotkanie kobiet, które w oderwaniu się od rytmu codziennego życia dzielą się swoimi doświadczeniami. Głównym wątkiem filmu są relacje „tytułowe” – jajka i kury - matki, córki, babki. Okazuje się, że na odwieczne pytanie, co było pierwsze, odpowiedź znajduje jedna z  najmłodszych – nieskażona jeszcze „mądrością życia” – bohaterka.


"Jajko i kura", fot. KFF

I w końcu cudowna animacja „Rondo” Artura Kordasa. To piękna, czarno-biała, klasycznie animowana historia człowieka zmierzającego - wydawałoby się - w świadomie obranym kierunku i konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna swoją wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Ten zdumiewająco dojrzały artystycznie film wyszedł z Serafiński Studio, czyli spod opieki świetnego reżysera i ryzykanta producenta, konsekwentnie wspierającego młodych twórców – Marka Serafińskiego. Portalfilmowy.pl jest za i trzyma kciuki za młodego reżysera i innych twórców ze Studia Munka, którzy podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentują swoje debiuty.



"Rondo", fot. Studio Munka


Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Anna Wróblewska
portalfilmowy.pl / Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków: bagaż przeszłości
Kraków, Helena Třeštíková. Wejście smoka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll