PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Dziś rozpoczyna się 37. Gdynia Film Festival. 128 filmów krótko- i długometrażowych, w sumie 206 projekcji, 15 paneli i spotkań, 11 jurorów w dwóch składach, wieczorne koncerty w klubie festiwalowym. 13 filmów walczy o Złote Lwy.

W tym roku filmy wyświetlane będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Multikinie. Dodatkowo seanse odbywać się też będą w - po raz pierwszy wykorzystywanych do regularnych pokazów w ramach tej imprezy - Klubie Filmowym oraz Kinoteatrze Grom. W tym drugim obiekcie pokazywane będą filmy dla dzieci. - Mam nadzieję, że wyjście z seansami i spotkaniami do wielu obiektów w mieście sprawi, iż gdyński festiwal przestanie być postrzegany jako impreza niemal wyłącznie branżowa i stanie się wydarzeniem także dla mieszkańców. Z myślą o takiej zmianie zdecydowaliśmy się w tym roku na większą liczbę powtórek filmów konkursowych - powiedział Leszek Kopeć, dyrektor Gdynia Film Festival.

"W ciemności", fot. Kino Świat

Na program 37. Gdynia Film Festival złoży się ogromna liczba wydarzeń, z których najważniejszym jest przegląd najnowszych polskich filmów oraz towarzyszący mu konkurs. O Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu walczyć będzie w tym roku 13 produkcji. Być może do tej listy dołączy jeszcze jeden tytuł. - Wciąż nie wiemy, czy tak się stanie, bo jego postprodukcja ma zakończyć się już w trakcie festiwalu, w środę - powiedział Leszek Kopeć.

Na konkursowej liście znalazły się: "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Droga na drugą stronę" Anci Damian, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Jesteś bogiem" Leszka Dawida, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Supermarket" Macieja Żaka, "W ciemności" Agnieszki Holland oraz "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego. Filmy te oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyserki Doroty Kędzierzawskiej.

Wiadomo już, że Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymają w tym roku dwaj wybitni operatorzy: Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.

"Big Love", fot. Monolith Films

Poza konkursem na festiwalu zostanie też pokazanych sześć najnowszych polskich produkcji zakwalifikowanych do przeglądu pod hasłem "Panorama polskiego kina": "Big Love" Barbary Białowąs, "Być jak Kazimierz Deyna" Anny Wieczur-Bluszcz, "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" Wiktora Skrzyneckiego, "Listy do M." Mitji Okorn, "Nad życie" Anny Pluteckiej-Mesjasz i "Piąta Pora Roku" Jerzego Domaradzkiego. Pierwotnie tytułów zakwalifikowanych do tej kategorii było siedem, ale Leszek Wosiewicz poprosił o wycofanie jego obrazu "Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego".

Kolejnych 21 filmów zostanie pokazanych na festiwalu w ramach "Przeglądu polskiego kina niezależnego". W programie imprezy znalazły się też zestawy filmów ujęte w tematyczne kategorie, m.in. "Polonica", "Dzieła nieznane", "Czysta klasyka", "Gdynia dzieciom", "Retrospektywa przewodniczącego jury", "Na horyzoncie: Rumunia". Goście festiwalu będą też mogli obejrzeć kilka wystaw, w tym ekspozycję poświęconą Jerzemu Hoffmanowi, a przygotowaną z okazji 80. urodzin reżysera.

Gdynia Film Festival to nowa oficjalna nazwa imprezy. W tym roku, przejściowym, będzie ona jeszcze łączona z nazwą wcześniejszą, czyli Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 37. Gdynia Film Festival. Na specjalnej stronie festiwalowej będziecie mogli przeczytać najświeższe informacje na temat imprezy, gorące komentarze krytyków filmowych, zapowiedzi wszystkich wydarzeń, recenzje, wywiady z twórcami i gośćmi festiwalu.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kawalerowicz. Whisky z mlekiem poproszę!
Nowe szaty „Panien z Wilka” i innych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll