PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
16 lipca 2021 do kin trafi najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel" z Tomaszem Ziętkiem w roli głównej. To pierwszy od kilkudziesięciu lat film fabularny o magii czarnego sportu, który ma tysiące fanów w Polsce.
Bohater Tomasza Ziętka, młody żużlowiec Lowa, wydaje się mieć w życiu wszystko. W bardzo młodym wieku dorobił się miana jednego z najciekawszych zawodników swojego pokolenia. Ma zgraną paczkę kumpli w klubie, jego kolejne starty wzbudzają u fanów gigantyczne emocje, a zwycięstwa smakują tym słodziej, im bliżej doścignięcia Lowy na torze są jego rywale. Chłopacy zazdroszczą mu talentu i luźnego stylu bycia, dziewczyny się w nim kochają. Chłopak upija się tym życiem, ale żużel nie uderza mu do głowy. Od nowej, efekciarskiej fury Lowa woli przemieszczanie się wysłużonym rowerem, a pieniądze częściowo odkłada, a częściowo przeznacza na finansowe wsparcie rodziny. Jego życie zmienia się jednak, gdy na horyzoncie pojawia się pierwsza, młodzieńcza miłość.

fot. KID Film

"Żużel" to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – mówi Dorota Kędzierzawska, reżyserka filmu.

Dla Tomasza Ziętka nowością było wcielanie się w popularnego sportowca, dlatego obecność żużlowców na planie ułatwiła mu adaptację.  – Miałem okazję spotkać się z na planie z prawdziwymi sportowcami, ale wydaje mi się, że największy wpływ na kształt „Żużla” mieli Tadek Kostro i Łukasz Kaczmarek. Samo przebywanie z nimi oraz innymi zawodnikami żużlowymi było dla mnie kompasem w budowaniu postaci Lowy. Byłem w stanie zweryfikować, na ile potrafiłbym poradzić sobie w takiej rzeczywistości, jak najlepiej zagrać w danej scenie  – mówi aktor, dla którego była to pierwsza główna rola. Już niebawem pojawią się na ekranach kin kolejne filmy z jego udziałem: "Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta oraz „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego.

Reżyserką filmu i scenarzystką jest Dorota Kędzierzawska („Pora umierać”, „Jutro będzie lepiej”, „Wrony”). W roli głównej występuje Tomasz Ziętek, któremu towarzyszą Jagoda Porębska, Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Gruszka i Karolina Gołębiowska. Autorem zdjęć i producentem jest Artur Reinhart (KID Film) Koprodukcja: FOGO, CANAL+ , Dolnośląskie Centrum Filmowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Partnerzy: Auto Frelik, Profix, Jawa. “Żużel” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
rajan
Kino Świat/KID Film
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2021
Zobacz również
fot. fot. KID Film
Animator PRO wyłącznie online! Poznaj program
Spotkania branżowe na KAMERALNYM LECIE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll