PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KINO CYFROWE
  17.09.2012
- Zorganizujemy święto kapitana, przesuniemy kolegę śpiewaka do sekcji gimnastycznej, zdecydujemy, jaką metodą wybrać metodę głosowania, i zastanowimy się, czy można być jednocześnie twórcą i tworzywem. Pytania będą tendencyjne, okoliczności przyrody piękne, droga – chyba na Ostrołękę, melodie tylko te, które znamy, a nuda – jak to na polskim filmie – kompletna. I nikomu nie będzie się chciało wyjść z kina!

Pod koniec września odbędzie się specjalny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP i mecenatu PKO Banku Polskiego "Rejsu" (1970), z udziałem twórców filmu, m.in. Marka Piwowskiego, Janusza Głowackiego i Stanisława Tyma.  Będzie to kolejny zrekonstruowany cyfrowo film z klasyki polskiego kina, dostępny dla widzów w zainteresowanych pokazami kinach.


Kadr z filmu "Rejs", fot. Filmoteka Szkolna

To byłby kolejny nudny rejs statku wycieczkowego po Wiśle, gdyby nie pomyłka kapitana, który pasażera bez biletu bierze za instruktora kulturalno-oświatowego. Kaowiec mimo woli ochoczo wciela się w tę rolę, formuje radę rejsu i zmusza pasażerów do coraz bardziej groteskowej aktywności. Przygotowywanie występu artystycznego, próby wokalne i gimnastyczne czy głupawy teleturniej sprawiają, że wszyscy, na czele z upajającym się władzą kaowcem, powoli zaczynają tracić poczucie rzeczywistości.

Scenariusz Janusza Głowackiego i Marka Piwowskiego, świetna obsada – obok rewelacyjnych naturszczyków takie znakomitości jak Stanisław Tym, Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz, groteska i surrealistyczne poczucie humoru złożyły się w efekcie na jedną z najinteligentniejszych polskich komedii, bezlitosną kpinę z peerelowskich rytuałów i krytykę zniewolenia w każdej postaci.

Rejs  to kolejny z 10 filmów objętych mecenatem PKO Banku Polskiego i jeden z 40, które w 2012 roku dzięki Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu i projektowi KinoRP doczekają się wersji po rekonstrukcji cyfrowej.


KS
KinoRP
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2012
Zobacz również
„Zabij mnie, glino”. Premiera po rekonstrukcji cyfrowej
"Ucieczka z kina "Wolność" po rekonstrukcji cyfrowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll