PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości warszawskie kino Kultura zorganizowało specjalne projekcje najważniejszych filmów z historii naszej kinematografii.
Wydarzenie wpisało się w rocznicowe obchody 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ulica była zamknięta i odbywały się na niej festyny i koncerty.

W ramach projekcji widzowie zobaczyli wybitne dokonania polskiego krótkiego metrażu: „Niedzielny spacerek” Andrzeja Munka, „Ulicę Brzozową” Wojciecha Jerzego Hasa, "Sukces" Marka Piwowskiego o Czesławie Niemenie oraz "Każdy wie kto za kim stoi"  Marii Zmarz-Koczanowicz. Z fabuł kino zorganizowało seanse „Potopu Redivivus” Jerzego Hoffmana, „Popiołu i diamentu” i „Wesela” Andrzeja Wajdy oraz „Lalki” Wojciecha Jerzego Hasa. Na specjalnym pokazie można było również zobaczyć brytyjski film z 1937 roku „Sonata Księżycowa” w reżyserii Lothara Mendesa z dokumentalnymi wstawkami z udziałem Ignacego Paderewskiego.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

Pokazy zgromadziły grono widzów w różnym wieku. Starsze osoby wspominały, że na wielu z tych filmach się wychowywały. Wiele z nich budzi w nich podobne emocje.  - Ostatni raz byłam w młodości na „Potopie” i pamiętam młodego Daniela Olbrychskiego. A sam film podoba mi się do dzisiaj - wspominała jedna z uczestniczek. Z kolei inna mówiła o „Popiele i diamencie”: - Polskie kino zawsze budziło we mnie emocje. Symbolem kina mojej młodości jest właśnie Zbyszek Cybulski w tych ciemnych okularach.

Młodzi uczestnicy zwracali uwagę, że ludzie już nie pamiętają o tych filmach: - Bardzo się cieszę że te stare piękne filmy nadal można zobaczyć na dużym ekranie. To im daje nowe życie – komentował swój udział w sensie jeden dwudziestolatek. - Polacy nie doceniają jakie perełki kiedyś kręciliśmy. Powinno się te filmy promować, aby młodzi ludzie, jak ja, mogli je zobaczyć – dodawała zafascynowana polskim kinem licealistka.
Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"53 wojny" podczas 26. EnergaCAMERIMAGE
Gala Otwarcia 26. edycji EnergaCAMERIMAGE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll