PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1965

Wojna domowa

, Polska,
plakat: Wojna domowa
Reżyseria: Jerzy Gruza
Scenariusz: Mira Michałowska
Opis filmu
W dwóch cyklach żartobliwie dydaktycznego filmu pod wspólnym tytułem "Wojna domowa" podglądamy epizody z codziennego życia mieszkających w bloku warszawskich rodzin: Zofii i Kazimierza Jankowskich z synem Pawłem, uczniem IX klasy, oraz Ireny i Henryka Kamińskich z siostrzenicą Anulą.

Seria I

Odcinek 1
Opowieść o tarapatach Pawła aspirującego do roli aktora telewizyjnego, mimo kategorycznego początkowo sprzeciwu ojca.

Odcinek 2
Paweł nie ma pieniędzy na koncert znanej piosenkarki młodzieżowej Ojciec korzysta z okazji i wymusza na snu objęciu włosów u fryzjera z okazji i wymusza na synu obcięcie włosów u fryzjera. Ostatecznie ofiara Pawła okazuje się niepotrzebna: upragniony bilet dostaje od matki.

Odcinek 3
Wywiadówka w szkole Pawła. Wychodzi na to, że średnia ocen jest bardzo trudna do wyliczenia.

Odcinek 4
Pojawia się nowa postać serialu, siostrzenica Kamińskich - Anula. Jest dziewczyną niekonwencjonalną. W życiu ustabilizowanego, bezdzietnego małżeństwa wprowadza wiele zamieszania.

Odcinek 5
Niepowodzenia Anuli w szkole a przysposobieniu wojskowym. Nad domem ciotki zawisa groźba samobójstwa dziewczyny. Ten pechowy dzień kończy się jednak beztroską prywatką u Pawła.

Odcinek 6
Ukazane w krzywym zwierciadle funkcjonowanie, wymyślonych w latach sześćdziesiątych, trójek klasowych, mających kontrolować zarówno uczniów, jak i ich rodziców.

Odcinek 7
Przy okazji zbiórek makulatury Anula znajduje u Pawła broszurę na temat jogi. Zafascynowana, organizuje spotkanie ze znajomym instruktorem jogi, który okazuje się kabotynem i amatorem alkoholu.

Seria II

Odcinek 1
Konfrontacja pięknych planów uczczenia Dnia Matki z katastrofalną ich realizacją. U Jankowskich: spalone śniadanie dla mamy, przekręcony kran, powódź. U Kamińskich zalany sufit. Apokalipsa następuje po przybyciu hydraulików.

Odcinek 2
Wizyta babci, mamy Kazimierza Jankowskiego, osoby energicznej i idącej z duchem czasu. Babcia ma zasady, wszystkich poucza, smaży domowe konfitury. Wyjazd babci, choć kochanej, rodzina wita z westchnieniem ulgi.

Odcinek 3
Przyjeżdża z Anglii kuzyn Jankowskich, rówieśnik Pawła, który spędza z nim zimowe ferie w Zakopanem. Opuszcza Polskę zachwycony wszystkim, co widział i przeżył, mimo iż wyjeżdża ze złamaną ręką i nogą.

Odcinek 4
Rodzice zauważają zainteresowanie Pawła dziewczętami i łamią sobie głowy, jak go uświadomić, jak i kto ma z nim porozmawiać o problemach dojrzewania. Paweł zaskakuje rodziców informacją, że "te problemy" już omawiali w szkole. Pozostaje więc tylko założyć synowi książeczkę mieszkaniową.

Odcinek 5
Rodzice Pawła zobowiązali go do przeprowadzenia samokrytycznej analizy swoich wad i niewłaściwego postępowania w czasie, gdy sami przebywali z wizytą u ciotki. Paweł kategorycznie odmówił wzięcia udziału w tej wizycie.

Odcinek 6
Opowieść o estradowym debiucie Anki, Pawła i jego kolegi Wojtka na konkursie młodzieżowym. Mimo przeszkód ze strony dorosłych młodzi uzyskali II miejsce.

Odcinek 7
Nowym domownikiem Kamińskich został mały szczeniak - pudelek Lejek. Piesek wyrządza tyle szkód, że musi wrócić do swych poprzednich właścicieli.

Odcinek 8
Wiadomość, że szkolny kolega jest przybranym dzieckiem, wzbudza w Pawle podejrzenia, czy łączą go z rodzicami więzy krwi. Zaczyna snuć domysły, czy kobieta, często składająca wizyty w ich domu, nie jest jego prawdziwą matką. Rodzicie rozwiewają obawy Pawła, a kobieta okazuje się masażystką.
A.C.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1965
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
TYTUŁ ORYGINALNY:
Wojna domowa
PRODUKCJA:
Telewizja Polska S.A.
Dane techniczne
OBRAZ:
czarno - biały
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll