PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Melancholia" Larsa von Triera zdobyła w sobotę Europejską Nagrodę Filmową 2011 w kategorii najlepszy europejski film. Nagrodę zdobyli m.in. aktorzy  Colin Firth i Tilda Swinton oraz reżyserka Susanne Bier.

24. w historii ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards - EFA), przyznawanych przez Europejską Akademię Filmową, odbyła się w sobotę  3. grudnia 2011 roku w Berlinie.

"Melancholia" z Kirsten Dunst w roli głównej to - jak po premierowych pokazach w maju podkreślał  duński reżyser - przede wszystkim film "o stanie umysłu". Historia opowiedziana przez von Triera rozpoczyna się w wielkiej posiadłości, gdzie trwa przyjęcie weselne młodej Justine. Panna młoda cierpi na depresję, popada w skrajne stany emocjonalne. Tuż po ślubie zaczynają dręczyć ją straszne apokaliptyczne wizje. Wkrótce okaże się, że znajdą one odzwierciedlenie w rzeczywistości - do Ziemi zbliża się planeta, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Jeśli uderzy w Ziemię, spowoduje totalne zniszczenie i koniec świata.


"Melancholia", reż.  L. von Trier,  fot. Gutek Film

Podczas gali Europejskiej Akademii Filmowej von Trier nie odebrał nagrody osobiście. Jak tłumaczono w jego imieniu ze sceny, reżyser "postanowił nie wygłaszać publicznych oświadczeń". Twórcom "Melancholii" oprócz nagrody za najlepszy film przypadło zwycięstwo w kategorii zdjęcia - triumfował w niej operator Manuel Alberto Claro.

W rywalizacji o Europejską Nagrodę Filmową 2011 za najlepszą reżyserię Larsa von Triera pokonała jego rodaczka, Susanne Bier. Dunkę uhonorowano za realizację filmu "W lepszym świecie" ("In a Better World"), opowieści o dzieciach, które znalazły się w psychologicznej pułapce.


Lars von Trier, fot. Gutek Film

Za najlepszych europejskich aktorów 2011 roku uznani zostali w sobotę Brytyjczycy: Colin Firth i Tilda Swinton. Colin Firth zdobył Europejską Nagrodę Filmową za kreację w filmie "Jak zostać królem" ("The King's Speech"). Wcielił się tam w postać króla Anglii Jerzego VI, który uczy się, jak przestać się jąkać. W imieniu Firtha nagrodę odebrał w sobotę reżyser "Jak zostać królem" Tom Hooper. Tildzie Swinton nagrodę przyznano za rolę w thrillerze "Musimy porozmawiać o Kevinie" ("We Need to Talk About Kevin", reż. Lynne Ramsay), w którym zagrała matkę tracącą kontrolę nad diabolicznym synem.


Colin Firth i Helena Bonham-Carter jako królewskie małżeństwo w filmie "Jak zostać królem", fot. Monolith

Najlepszymi scenarzystami okazali się bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne z Belgii, nagrodzeni za scenariusz filmu "Chłopiec na rowerze" ("Le Gamin Au Velo") we własnej reżyserii. W kategorii kompozytor zwyciężył autor muzyki do filmu "The Artist" (reż. Michel Hazanavicius), Ludovic Bource.

Muzyczną produkcję "Pina" w reżyserii Niemca Wima Wendersa uhonorowano nagrodą za najlepszy dokument (Prix Arte). "Pina" to zrealizowany w technice 3D pełnometrażowy film tańca poświęcony Pinie Bausch, wybitnej niemieckiej choreografce i tancerce. W kategorii pełnometrażowa animacja zwyciężył z kolei muzyczny film "Chico i Rita", historia miłości utalentowanego pianisty i obdarzonej niezwykłym głosem piosenkarki. Animację wyreżyserowali wspólnie trzej Hiszpanie: Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando.

W kategorii "Europejskie odkrycie" nagroda FIPRESCI powędrowała do twórców belgijsko-holenderskiego filmu "Adem" w reżyserii Hansa Van Nuffela. Nagrodą People's Choice Award za najlepszy film europejski uhonorowano natomiast obraz "Jak zostać królem". Specjalną Honorową Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej otrzymał francuski aktor Michel Piccoli. Za "europejski wkład w rozwój światowego kina" nagrodzony został z kolei aktor duński, Mads Mikkelsen. Brytyjski reżyser Stephen Frears odebrał nagrodę EFA "za osiągnięcia życia".


Michel Piccoli z Jerzym Stuhrem w filmie "Habemus Papam", fot. Gutek Film

Niestety, tym razem Polacy nie zdobyli żadnej Europejskiej Nagrody Filmowej. Polskim akcentem ceremonii było pojawienie się na scenie aktora Macieja Stuhra, który wręczał nagrodę w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Zwyciężył w niej reżyser Terry Gilliam, autor filmu "The Wholly Family" (produkcji włoskiej). Film Gilliama pokonał w kategorii krótkich metraży m.in. dwie produkcje polskie nominowane do nagrody: "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka i "Paparazzi" Piotra Bernasia.

W kategorii zdjęcia, gdzie zwyciężył Manuel Alberto Claro, walczył z kolei polski operator Adam Sikora, nominowany do nagrody za zdjęcia do "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego.



WRÓB
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Steven Spielberg wspomina "1941"
Czeczeński skandal Hilary Swank
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll