PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najnowszy dokument Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata” został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie. Wyróżnienie otrzymała także fabuła "Granice wytrzymałości". Festiwal zakończył się 14 listopada 2014 roku.
Organizowany od 16 lat Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie odbywał się w tym roku w dniach od 7 do 14 listopada. Jednym z filmów docenionych przez jurorów festiwalu jest "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz. Film ten otrzymał Wyróżnienie w sekcji konkursowej przeznaczonej dla pełnometrażowych debiutów i drugich filmów dokumentalnych. Jury w składzie George Ovashvili (Gruzja), Jana Dudkova (Słowacja), André Gil Mata (Portugalia) i Veton Nurkollari (Kosowo) wyróżniło film za „cudownie inteligentną mieszankę kina eksperymentalnego, obserwacyjnego, abstrakcyjnego i poświęconego tańcu wykorzystaną w stworzeniu portretu wyjątkowego artysty”. Doceniło też „wyraźny hołd oddany zanikającym analogowym środkom przekazu dźwięku i obrazu” oraz „zmysł transcendencji” filmu.

Bohaterem filmu jest Eugeniusz Rudnik - inżynier, syn chłopa z podwarszawskiej wsi, który w latach 50. XX wieku znalazł pracę w Polskim Radiu. Zaczął od strojenia magnetofonów, skończył jako wielki artysta. Nigdy nie został gwiazdą. Przez całe życie, pochylony nad konsoletą, z nożyczkami w ręku, między codziennymi, liczonymi w setkach, usługami na rzecz kolegów radiowców, kompozytorów i filmowców, wymyślał własne utwory. Pewnego dnia przegrywał program z lekcją języka francuskiego. Niedługo potem zrodziło się w nim poczucie, że zabawne francuskie „r” może stać się dźwiękowym misterium, a inżynier – kompozytorem muzyki elektronicznej. To podejście, ta zdolność do nieustannego poszukiwania, zachwytu spowodowanego nieznanym wyznacza drogę Eugeniusza Rudnika. Dla Rudnika dźwięk to kawałek taśmy magnetycznej, który można dotknąć, uciąć, skleić – materia analogowa to dla niego inspiracja i warunek konieczny, by móc tworzyć. To dla niego cud, który się spełnił w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Eugeniusz Rudnik to porywająca humorem i inteligencją, charyzmatyczna postać z kręgu polskiej muzyki elektronicznej, jedna z osób tworzących legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego Radia.

Warto dodać, że na tym samym festiwalu wyróżniono również krótkometrażową fabułę "Granice wytrzymałości" Marka Marlikowskiego.

W "Granicach wytrzymałości" młoda dziewczyna intensywnie przygotowuje się do nietypowego egzaminu. Nurkuje, biega, medytuje, stara się w pełni kontrolować reakcje swojego organizmu; choć trening jest morderczy, ciało nie zachowuje się do końca tak, jakby tego chciała. Mimo komplikacji zdrowotnych i rodzinnych walczy dalej. Podczas upragnionego egzaminu jej emocje sięgną zenitu, a ścieżki rodzinne tak skrzyżują się z pasją, że dzień ten na zawsze odciśnie swe piętno na psychice bohaterki.

Pełną listę filmów nagrodzonych w Bratysławie oraz więcej informacji o festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej .
PZ
PolishDocs/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.11.2014
Zobacz również
fot. Endorfina Studio
Konkurs na krótki dokumentalny film niemy o Krakowie
Protokół z Zebrania Zarządu - 5 listopada
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll