PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
We wtorek 6 grudnia 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Ziemi” Zuzanny Solakiewicz. Będzie to ostatni pokaz w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze polskie dokumenty ostatnich lat. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem wydarzenia.
W tym musicalu dokumentalnym wszystko śpiewa. Maszyny rolnicze, ciasto ugniatane na chleb, wiatr w zbożu, ziemia, plony, kury i żyjące dziko ptaki. Przede wszystkim śpiewają jednak kobiety. Wyrażają w chłopskich pieśniach zarówno związek z naturą, jak i przyziemne ludzkie sprawy, często trudne. Podczas rytuału oczepin dojrzałe bohaterki przygotowują młodą kobietę do przejścia z wolnego stanu panieńskiego do odpowiedzialnej roli gospodyni. Różne pokolenia łączą się i prowadzą ze sobą wymianę, tworząc tradycję rozumianą jako żywy proces. Ich medium to muzyka.

Pokaz filmu odbędzie się w zarządzanym przez SFP kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 6 grudnia 2022 o godz. 19:30.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu, które poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji.

„Ziemia” będzie ostatnim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat.

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

W ramach Doc Hot Selection odbędą się także dwa wykłady, które będą miały miejsca na festiwalu Watch Docs, organizowane we współpracy z festiwalem.

Spotkanie „Syndrom Hamleta – case study” z udziałem reżyserów Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego poprowadzi Żenia Klimakin - ukraiński dziennikarz i aktywista. Odbędzie się ono w piątek 2 grudnia 2022 o godz. 19.30 w Kinotece, sala 3 (pl. Defilad 1).

„Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to nagradzany dokument, który od czasu premiery na Krakowskim Festiwalu Filmowym został zdobył m.in. Złotego Lajkonika na KFF i Nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno w sekcji Semaine de la Critique. „Syndrom Hamleta” ukazuje historie "dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu" - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowu Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Wstęp na spotkanie jest wolny. Na wyświetlany wcześniej film obowiązują bilety i karnety Watch Docs.

Wykład „Wpływ filmowego dokumentu – między społecznym zaangażowaniem a marketingiem” odbędzie się we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kinie Muranów (ul. Gen. Andersa 5).

Wykład poprowadzi Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autor poruszy na wykładzie takie kwestie jak osadzanie filmu dokumentu w społecznym kontekście, używanie tego medium w celach edukacyjnych a także promowanie zaangażowanych społecznie tytułów i przyciąganie publiczności na tego typu seanse. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
LK
Doc Lab Poland
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2022
Zobacz również
Debiut Grzegorza Dębowskiego z dofinansowaniem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego
PISF wesprze rozwój projektów filmów fabularnych (Sesja 3/2022)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll