PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W gronie laureatów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych w Pärnu festiwalu znalazły się aż cztery polskie tytuły: „Abu Haraz”, „Przywódcy”, „Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży”.
Zakończony w minioną niedzielę, 27 lipca 2014 roku, 28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych w estońskim mieście Pärnu przyniósł polskim dokumentom prawdziwy deszcz nagród. Spośród ośmiu filmów nagrodzonych na festiwalu aż cztery to produkcje polskie: „Abu Haraz”, „Przywódcy”, "Ojciec i syn" oraz „Ojciec i syn w podróży”.

realizowany i wyprodukowany przez Macieja Drygasa "Abu Haraz" otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu o Przetrwaniu Ludności Rdzennej. Tytułowa Abu Haraz to mała wioska położona pośród pustyń północnego Sudanu. Budowa potężnej tamy na Nilu koliduje z odwiecznym, naturalnym rytmem życia miejscowej ludności. Twórcy filmu spędzili wiele lat z mieszkańcami Abu Haraz, obserwując ich usilne próby odwrócenia biegu historii.

Nagroda dla Najlepszego Autoportretu przypadła w udziale pozostającym w dialogu ze sobą dokumentom "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego oraz "Ojciec i syn w podróży" Marcela Łozińskiego. Reżyserzy filmów, wybitni dokumentaliści, a prywatnie ojciec i syn – Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog.

Film „Przywódcy” Pawła Ferdka zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu dla Dzieci. Dokument Ferdka to dziecięcy thriller polityczny. Uczniowie szkoły podstawowej kandydują do samorządu szkolnego. Ich walka o władzę wywołuje ogromne emocje. W kampanii wyborczej, jak w krzywym zwierciadle, odbija się świat wielkiej polityki. Śledzimy kampanię wyborczą czterech bohaterów. Różni ich wszystko - status społeczny, styl walki, motywacja. Marcel, Kais, Helena i Filip mają ten sam cel - władza i miejsce na szczycie szkolnej hierarchii. To, co na początku wydaje się zabawą, szybko zamienia się w poważną grę społeczną.

Pełną listę nagrodzonych filmów znaleźć można tutaj .
PZ
PolishDocs
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2014
Zobacz również
fot. TVP
Nie żyje Stanisław Manturzewski
Polskie filmy w Meksyku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll