PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
4 listopada w stołecznej Kinotece odbył się uroczysty pokaz „Biletu na Księżyc” – najnowszej komedii Jacka Bromskiego. Reżyser zabrał widzów w sentymentalną podróż w czasy PRL-u.

Zaproszeni goście nie tylko obejrzeli "Bilet na Księżyc", który podczas tegorocznego 38. Gdynia - Festiwal Filmowy otrzymał nagrodę za scenariusz., ale także dobrze się bawili tuż po pokazie. Wszystko za sprawą unikalnego wystroju sal Pałacu Kultury i Nauki oraz oprawy muzycznej rodem z końca lat 60 XX wieku. Dzięki temu widzowie mogli powspominać czasy „dzieci kwiatów”, hipisów i bigbitu, barwnej ery, w której człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu, na ulicach stały saturatory, tranzystory pulsowały rock'n'rollem, a szczytem marzeń każdego krajowego fana motoryzacji był Fiat 125p.


Jacek Bromski i aktorzy grający w filmie "Bilet na Księżyc". Fot. Kino Świat.

W premierze „Biletu na Księżyc” – pełnej ciepła opowieści, która z humorem i wdziękiem udowadnia, że za pierwszym razem wszystko smakuje najlepiej, udział wzięli twórcy obrazu – reżyser i scenarzysta Jacek Bromski oraz aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Filip Pławiak, Piotr Głowacki, Delfina Wilkońska, Krzysztof Stroiński, Andrzej Chyra oraz Kaja Walden.



Gośćmi wieczoru byli także m.in. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Jan Kidawa-Błoński i Małgorzata Kidawa-Błońska, Małgorzata Buczkowska, Małgorzata Szumowska, Olga Frycz, Marcin Kwaśny, Anna Wendzikowska, Michał Koterski, Anita Jancia, Aleksandra Rodzik i Agnieszka Kawiorska.


Grażyna Torbicka i Jacek Bromski. Fot. Kino Świat.

Imprezę poprowadziła Grażyna Torbicka, a osoby obecne w Kinotece mogły posmakować napojów z saturatora i posłuchać gorącej wiązanki szlagierów z lat 60. i 70. w wykonaniu zespołu Wojciech Rapa Quartet. Zespół Wojciecha Rapy występuje też w „Bilecie na Księżyc”, przygrywając do erotycznego tańca striptizerki Roksany (Anna Przybylska).


Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda wchodzą na premierę "Biletu na Księżyc". Fot. KŚ.

Rok 1969. Fascynujący się lotnictwem Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska. Jednak, ku własnemu rozczarowaniu, dostaje przydział do służby w… Marynarce Wojennej. Z Antkiem (Mateusz Kościukiewicz), starszym bratem, wyruszają nad morze. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antek - niepoprawny podrywacz i król nocnych lokali - chce przygotować nieśmiałego brata do życia. Jednak spotkanie z piękną i tajemniczą kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu Adama, inicjując serię zaskakujących wydarzeń.


Małgorzata Kidawa-Błońska i Jan Kidawa-Błoński. Fot. Kino Świat.

"Bilet na Księżyc" pokazuje Polskę przełomu lat 60. i 70. w sposób, jakiego jeszcze na ekranach nie było. Jacek Bromski, który w komediach „U Pana Boga za piecem” i „U Pana Boga w ogródku” dowiódł swego talentu w humorystycznym portretowaniu niuansów naszej rzeczywistości, z rzadkim w polskim kinie rozmachem scenograficznym przywołuje świat studenckich potańcówek, autobusów „ogórków”, saturatorów, dancingów w modnych nocnych lokalach i wakacyjnych kurortów pełnych bananowej młodzieży. Równocześnie z przymrużeniem oka pokazuje absurdy rzeczywistości PRL. Wszystko to barwnie sfotografowane przez Michała Englerta, jednego z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia (nagroda festiwalu Sundance za „Nieulotne”) i okraszone potężną dawką kilkudziesięciu przebojów z końca lat 60. Podczas ostatniej edycji festiwalu filmowego w Gdyni "Bilet na Księżyc" znalazł się na drugim miejscu plebiscytu na najdłużej oklaskiwany obraz, tuż za "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.


Jacek Bromski. Fot. Kino Świat.

Producentem „Biletu na Księżyc” jest Jacek Bromski, a koproducentami: Telewizja Polska SA, Telekomunikacja Polska, Studio Filmowe „Zebra”, Lightcraft Advertising Sp. z o.o., Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”. Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


MZ
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  5.11.2013
Zobacz również
Wstęp wolny na premierę "Jaskółki"
Pułapki Romana Polańskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll