PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tego seansu nie można przegapić. Ale kino+ zaprasza na "Wesołych Świat, pułkowniku Lawrence", pierwszy anglojęzyczny obraz Nagisy Oshimy, autora legendarnego "Imperium zmysłów", najbardziej zagadkowego filmowca współczesnej Japonii.

Akcja "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence" toczy się w podczas II wojny światowej w japońskim obozie dla zachodnich jeńców wojennych. Fabuła koncentruje się na skomplikowanych relacjach czterech mężczyzn. Pierwszy to kierujący się samurajskim kodeksem honorowym komendant obozu Yonoi – w tej roli wybitny kompozytor Ryuichi Sakamoto, który napisał muzykę również do filmu Oshimy. Drugim bohaterem jest tytułowy pułkownik Lawrence - Tom Conti, brytyjski oficer, który dzięki swojej znajomości japońskiego jest pośrednikiem w kontaktach pomiędzy władzami obozu i więźniami. Anglik stara się zrozumieć swoich oprawców i jednocześnie łagodzić, na ile to możliwe, srogie represje, którym poddawani są jeńcy. Takeshi Kitano wciela się z kolei w sadystycznego, obdarzonego wisielczym poczuciem humoru strażnika imieniem Hara. Czwartym bohaterem filmu jest niejaki Celliers - David Bowie, który stworzył tu swoją najlepszą kreację aktorską, porównywalną tylko do występu w "Zagadce nieśmiertelności". Ten tajemniczy outsider niepokoi zarówno więźniów jak i Japończyków. Celliers zdaje się pochodzić z innego świata, fascynuje i jednocześnie odpycha - komendant Yonoi uważa go wręcz za demona.


Kadr z filmu "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence", fot. ale kino+

Nagisa Oshima opowiada w "Wesołych świąt..." o dramatycznych (i nie do końca udanych) próbach wzajemnego zrozumienia się ludzi Wschodu i Zachodu. Reżyser dotyka także ulubionych tematów, które poruszał w swoich najsłynniejszych dziełach, "Imperium zmysłów" i "Imperium namiętności": seksualnych obsesji, okrucieństwa, mrocznych relacji między miłością, przemocą i dominacją. Jak wszystkie filmy Oshimy, "Wesołych świąt..." jest obrazem złożonym, pełnym perwersyjnego piękna i niejednoznacznym, otwartym na różne interpretacje.


Kadr z filmu "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence", fot. ale kino+

W jednaj z głównych ról wystąpił Takeshi Kitano, który przed występem w filmie Oshimy cieszył się ogromną popularnością jako estradowy komik i osobowość telewizyjna - nikt jednak nie traktował poważnie jego aktorskich ambicji. Dzięki znakomitej roli w "Wesołych świąt...." Takeshi został zaakceptowany w świecie kina. Sukces aktorski utorował mu drogę do kręcenia własnych filmów - kiedy obraz Oshimy wchodził na ekrany nikt nie podejrzewał, że w latach 90. Takeshi Kitano stanie jednym z najważniejszych i najbardziej znanych na świecie reżyserów japońskich.

Premiera w ale kino+: poniedziałek 26 listopada, godz. 20.10


DR
Ale kino+
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2012
Zobacz również
Zmarła Deborah Raffin
Stalker XXI wieku z Meną Suvari
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll