PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.09.2012
Telewizja Polska będzie składała wniosek do Krajowej Radiofonii i Telewizji o nowe kanały tematyczne. Wśród nich ma być program dla dzieci. Co ma być w nim emitowane? - zastanawiają się filmowcy.

Działania nadawcy publicznego związane są z procesem cyfryzacji telewizji i z koniecznością "zagospodarowania" multipleksu cyfrowego. Krajowa Rada przewiduje, jak donosi portal Wirtualnemedia.pl, że na multipleksie znajdzie się miejsce na kanał dziecięcy, o który od dawna  zabiega środowisko filmowe.

"Akademia Pana Kleksa", materiały PKMW

Teraz na multipleksie pierwszym (MUX-1) TVP ma trzy sloty na TVP1, TVP2 i TVP Info. Miejsca te będzie musiała zwolnić po 27 kwietnia 2014 roku.  - TVP ma przyznane miejsca na MUX-3, który za niecały rok pokryje powierzchnię całego kraju. To będzie TVP1 i TVP2, oba w HD, oraz kanały tematyczne - informuje prezes TVP Juliusz Braun. I zapowiada, że mimo tego TVP będzie starać się również o zwalniane przez siebie miejsca na MUX-1.

Nadawca publiczny złożył już trzy wnioski do KRRiT: na TVP Dokument, na TVP Rozrywka i na TVP Info, które dzisiaj jest jak gdyby "nałożony" na kanały regionalne, a w przyszłości ma działać niezależnie.  - W tej chwili to są bardzo skromnie zaplanowane kanały od strony finansowej. W obu przypadkach oparte są na naszych archiwach. Są to archiwa bardzo bogate i cenne, a niezbyt kosztowne, jeśli chodzi o użytkowanie - przytacza słowa Brauna portal. Nowe kanały zostaną uruchomione najpóźniej na koniec 2013 roku, ale jeśli Krajowa Rada podejmie decyzję wcześniej, możliwe będzie przyśpieszenie tego procesu. I jeśli oczywiście TVP będzie dysponowała odpowiednimi funduszami ina uruchomienie programów.

 Według portalu Wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podaje, że na pierwszym multipleksie być może jedno miejsce przeznaczone będzie na program adresowany do dzieci. TVP przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku.   - Uważamy, że jedyny, jak wszystko wskazuje, kanał dziecięcy naziemnej telewizji cyfrowej, powinien być kanałem telewizji publicznej, a nie zagranicznego nadawcy - podkreśla Juliusz Braun.


"Bolek i Lolek", fot. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Jest to idea, o której środowisko filmowe, telewizja, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej i minister kultury rozmawiają od miesięcy. W ostatnich tygodniach w mediach ukazało się wiele artykułów na temat kontrowersyjnej decyzji Zarządu TVP S.A. o wycofaniu się z produkcji cyklu "Baśnie i bajki polskie", co spowodowało, że poznańskie Studio Filmów Animowanych znalazło się na skraju upadłości i obecnie walczy o przetrwanie. - "W obecnej sytuacji finansowej TVP S.A. możliwość dalszego kontynuowania produkcji filmów animowanych dla dzieci, których realizacja jest bardzo kosztowna, uzależniona jest od wzrostu wpływów abonamentowych i poprawy sytuacji na rynku reklamy", pisała w oświadczeniu dla Portalfilmowy.pl rzeczniczka TVP SA Joanna Stempień-Rogalińska. -  Przed Forum SFP na Krakowskim Festiwalu Filmowym Marek Serafiński, wiceprzewodniczący Sekcji Filmu Animowanego SFP pisał w komentarzu na naszych stronach: "Chyba należałoby już zacząć produkować filmy dla tego pasma, bo trudno wyobrazić sobie, aby korzystało ono wyłącznie z zakupów programowych lub starych filmów." 

Obecnie produkcja filmów dla dzieci i młodzieży jest w Polsce funkcjonuje obecnie na poziomie minimalnym. TVP wycofała się z inwestowania w produkcję filmową dla dzieci, w związku z czym w ratowanie sytuacji zaangażował się PISF, który dofinansowuje rocznie kilka seriali animowanych dla dzieci - choć z definicji powinien zajmować się formami telewizyjnymi. Instytutowi chodzi jednak o to, by nie przerywać tradycji polskiego filmu dziecięcego i nie dopuścić do ostatecznego zerwania więzi z młodym widzem.



"O królewnie zaklętej w żabę", z cyklu "Baśnie i bajki polskie", fot. TV Studio Filmów Animowanych

Pewną szansą dla filmu dziecięcego jest deklaracja ze strony resortu kultury. Na spotkaniu przedstawicieli środowiska twórców filmów animowanych z ministrem Bogdanem Zdrojewskim, które odbyło się 24 września 2012 roku, Minister zapowiedział konkretną pomoc finansową - ok. 2 mln zł na realizację filmów dla młodych widzów. Czy to ocali polskie kino dziecięce? I co prezentowane będzie w nowym kanale tematycznym, oprócz wiecznie żywej klasyki? - te pytania stawiają sobie twórcy. "Czasem sobie myślę, że żyję  w dziwnym kraju. Kraju, w  którym mieszka 40 milionów obywateli, nie stać na produkcję filmów dla dzieci, która, dodajmy,  prawie zawsze jest rentowna  i doskonale się sprzedaje. Czy ktoś słyszał o telewizji dla dzieci, która by zbankrutowała?" - pytał retorycznie  Marek Serafiński.

Teraz na multipleksie pierwszym (MUX-1) TVP ma trzy sloty na TVP1, TVP2 i TVP Info.  Poza trzema kanałami TVP miejsca na MUX-1 posiadają również Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka TV.

   
   
       

 
 


Anna Wróblewska
Wirtualnemedia.pl / Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.09.2012
Zobacz również
[tv] Piąty sezon "Czystej krwi" już od 29 września
Moralne dylematy Dextera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll